شناسه خبر :۸۹۶۹

روایتی از فعالیت گروه‌ جهادی «خشت‌های مهربانی» در مناطق محروم کرمانشاه+ تصاویر

مسئول گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه با بیان اینکه خدمات این گروه‌ آرامشی بر آلام محرونان استان است گفت: دلیل کمک‌رسانی به مردم لبیک به فرمان مقام معظم رهبری است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به فرموده مقام معظم رهبری اردوهای جهادی هم تمرین، هم خدمت، هم خودسازی و هم آشنایی با فضای جامعه است که در رخدادهای سال‌های اخیر گروه‌های جهادی پیشگام خدمت‌رسانی بوده‌اند.

به فرموده ایشان یک راهکار بسیار مهم در کشور کارهای خدماتی است یعنی همین کارهای گروه‌های جهادی که می‌روند به این مناطق مختلف که یکی از بهترین کارهای دانشجویی و جهادی است؛ هرچه این‌ها توسعه پیدا کند و تقویت بشود و جهت‌دارتر و هدف‌دارتر بشود بهتر است؛ اینها تقویت جسم و روح و ایجاد آن حرکت عمومی است.

عملکرد جهادی جوانان روی اصلی فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بوده ‌و اگر فرصت کافی به جوانان داده شود، شاهد تحقق تمدن نوین اسلامی خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«گمان نمی‌کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد» این عبارت قسمتی از مهمترین بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در مورد توجه به محرومان و مستضعفان است که با توجه به عمق و معنای آن با مفهومی ارزشمند مواجه می‌شویم و امام راحل(ره) این قشر محترم جامعه را «ولی نعمت» یاد می‌کنند و از مسئولان خواهان خدمت بیشتر برای آن‌ها می‌شوند.

نیروهای انقلابی و جهادی هرسال با شعار رفع محرومیت و کمک به محرومان جامعه اوقات فراغت خود را در استان‌های محروم کشور می‌گذرانند و کرمانشاه نیز به علت مقاومت در طول هشت سال جنگ تحمیلی زخم‌هایی از جنس محرومیت بر بدنه شهرهایش تحمیل شده که این زخم‌ها با حضور و فعالیت گروه‌های جهادی التیام می‌یابد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گروه جهادی خشت‌های مهربانی از جمله گروه‌های جهادی است که با لبیک به سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی مبنی بر کمک به مناطق محروم و همچنین توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جوانان اوقات فراغت خود را به کار جهادی در مناطق محروم سپری کنند از سال‌ها پیش تشکیل و در تمام طول سال با حضور در منطقه‌های محروم اقدام به فعالیت جهادی می‌کنند.

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه گفت: این گروه جهادی با وقوع سیل در لرستان در همان روزهای ابتدایی برای خدمت‌رسانی به مردم وارد این استان شد.

بهزاد شهبازی افزود: گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه در ایام سیل با استقرار آشپزخانه در روستای «چم مهر» در بخش مرکزی شهرستان پلدختر اقدام به پخت روزانه ۱۵۰۰ پرس غذای گرم کرد.

وی گفت: دفن احشام و حیوانات غرق شده جهت جلوگیری از شیوع وبا، کمک به مردم جهت درآوردن وسایل زندگی از زیر آوار و کمک به آب و فاضلاب روستایی جهت ترمیم آب شرب روستا از دیگر خدمات این گروه جهادی بود.

مسئول گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه از ساخت دوازده سرویس بهداشتی و نصب در روستا چم مهر از سوی این گروه جهادی خبرداد و گفت: پیگیری از نهادهای مربوطه جهت ترمیم راه ارتباطی روستا از دیگر اقدامات است.

شهبازی عنوان کرد: شناسایی دقیق تعداد خانوار و توزیع اقلام براساس این شناسایی، توزیع تمامی وسایل مورد نیاز از جمله پتو، موکت، کپسول گاز، قابلمه، ظروف آشپزخانه و مواد خوراکی از دیگر خدمات این گروه جهادی است.

وی بیان کرد: پس از استقرار و بررسی‌های به عمل آمده با توجه به حجم بالای خسارات، در روستای چم مهر از توابع شهرستان پلدختر مستقر شدیم و عملیات امدادرسانی را آغاز کردیم و به مدت سه ماه در این روستا به منظور خدمت‌رسانی بهتر مستقر بودیم و اکنون نیز همچنان برای حادثه‌دیدگان این واقعه در حال ارسال وسایل کمکی برای مناطق روستای چم‌مهر هستیم.

شهبازی گفت: با اتکا به خداوند قرار بر این است که با کمک سایر گروههای جهادی یک مدرسه در روستای چم‌مهر وو یکی دو واحد مسکونی نیز برای ایتام این روستا احداث کنیم.

مسئول گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه با اشاره به اینکه عمده کمک‌ها از سوی مردم به این گروه جهادی انجام می‌شود عنوان کرد: در طول این دو سال فعالیت جهادی ۲۲ واحد مسکونی برای استان و خانواده‌های محروم استان احداث شده و یک واحد خانه عالم و یک مسجد نیز توسط این گروه جهادی ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این تعداد واحد مسکونی و خانه عالم و مسجد در بخشی از مناطق زلزله‌زده، عثمانوند، جلالوند، ثلاث باباجانی، سرپل‌ذهاب، دشت‌ذهاب احداث شده است گفت: در حوزه اشتغالزایی نیز برای پنج خانواری که واحد مسکونی ساخته شده در حوزه دام و طیور از جمله گوسفند، گاو، بوقلمون، اشتغال ایجاد شده است.

شهبازی ساخت‌وساز منازل مسکونی برای استان و محرومان و استفاده از ظرفیت گروه جهادی سایر استان‌ها را برای رفع محرومیت‌زدایی در مناطق محروم استان را از اهداف اساسی این گروه جهادی دانست و افزود: در زنان زلزله آبان‌ماه سال ۹۶ به سرعت در این مناطق حضور و شروع به ساخت‌وساز واحد‌های مسکونی برای ایتام، گرفتن حامی برای ایتام، پرداخت اجاره و رهن مسکن برای خانوارهای ایتام و محرومان، حمایت از استعدادهای کودکان ایتام برای کنکور و دانشگاه نمودیم.

وی با بیان اینکه اکنون نیز در سه منطقه هدف از جمله روستای فاویران، تالان دشت و روستای سرفیروزآباد به احداث واحد مسکونی و اشتغالزایی مشغول هستیم افزود: هنوز بعد از گذشت دو سال از زلزله سرپل‌ذهاب گروه جهادی خشت‌های مهربانی در این منطقه حضور دارد و اکنون مشغول تکمیل دو پروژه واحد مسکونی در سرپل‌ذهاب هستیم.

مسئول گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه بیان کرد: در شرایط کنونی ۶۸ کودک یتیم به طور مستقیم و ۳۰ کودک نیز به طور غیرمستقیم تحت پوشش خدمات این گروه جهادی مردمی هستند.

وی با اشاره به مفهوم آتش به اختیار که از فرمایشات مقام معظم رهبری است عنوان کرد: ما منتظر دستگاه‌های متولی برای محرومیت‌زدایی در مناطق محروم نیستیم و خود با کمک مردم تاکنون گام‌های مثبتی در این زمینه برداشتیم.

۲۲۰ گروه جهادی شناسنامه‌دار در استان کرمانشاه فعالیت دارند

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: ۲۲۰ گروه جهادی ثبت شده و شناسنامه‌دار در استان کرمانشاه وجود دارد که اکثر آن‌ها فعال هستند.

سرهنگ حسین قبادی‌بصیر با اشاره به اینکه در این سازمان رویکرد گروه‌های جهادی در یکی دو سال گذشته تغییر کرده است گفت: در شرایط کنونی گروه‌های جهادی ساماندهی و بهینه‌سازی مجدد شده و شوراهای جهادی در سطح شهرستان‌ها شکل گرفته و در سطح استان هم مقدمات کار آن انجام شده و به‌زودی مجمع جهادی استان را برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در شورای بسیج سازندگی مصوب شده که هر پایگاه محلات یک گروه جهادی برای فعالیت در حوزه استحفاظی خود را تشکیل دهد بیان کرد: برای گروه‌های جهادی استان جغرافیای خاصی طراحی شده و فعالیت خود را در این حوزه تعریف می‌کنند.

قبادی‌بصیر با بیان اینکه بیش از ۱۴ هزار نفر از بسیجیان گروه‌های جهادی از ۳۲ استان کشور در قالب ۱۰۰۰ گروه جهادی در مناطق زلزله‌زده خدمت‌رسانی کردند، بیان کرد: علاوه بر ۸۳۰۰ کانکسی که توسط سپاه استان با همکاری بنیاد مسکن در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ساخته و نصب شد، ۶۷۶۵ کانکس توسط گروه‌های جهادی استان از سراسر کشور جمع‌آوری و در مناطق مختلف زلزله‌زده کرمانشاه نصب شد.

وی با اشاره به اعزام ۹۰۹ نفر از جهادگران به مناطق سیل‌زده کرمانشاه و لرستان گفت: گروه‌های جهادی استان به کمک مردم در مناطق سیل‌زده استان لرستان شتافتند.

قبادی‌بصیر با بیان اینکه عمده فعالیت گروه‌های جهادی استان کرمانشاه توزیع مواد غذایی و بهداشتی ، تخلیه منازل از گل و لای، استقرار آشپزخانه سیار و پخت غذای گرم در بین مردم روستاهای سیل‌زده سیل بود، گفت: پل علی‌آباد گروس در بخش مرکزی شهرستان صحنه پس از بارندگی‌ و طغیان رودخانه تخریب شد که قرارگاه منطقه‌ای نجف اشرف نیروی زمینی سپاه با کمک نیروهای جهادی بسیج سازندگی استان کار ساخت پل اضطراری این منطقه را برعهده گرفتند.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه عنوان کرد: یک توافق‌نامه بین کمیته‌امداد و سپاه پاسداران در رابطه با احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی برای مددجویان کمیته امداد منعقد شده است که امیدواریم به زودی فاز نخست آن اجرایی شود.

قبادی‌بصیر گفت: ۱۵۱ واحد مسکونی توسط گروه‌های بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی‌اکرم (ص) استان با کمک مالی خیران و سپاه برای مددجویان بهزیستی در مناطق زلزله‌زده تکمیل شد.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی برای ساخت و تکمیل این واحدهای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد مربوط به خیران مدرسه‌ساز بود، عنوان کرد: در حوزه ساخت و ساز نزدیک به ۳۳۰ واحد مسکونی توسط سپاه‌های استانی سراسر کشور برای مددجویان بهزیستی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ساخته شده است.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها