شناسه خبر :۸۵۴۴

میزگرد| ناگفته‌هایی از جهاد دانشجویان در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه / آتش به اختیار گروه‌های جهادی در سیل پلدختر

میزگرد تخصصی نقش و عملکرد گروه‌های فعال جهادی استان کرمانشاه در بحرانهای اخیر کشور به میزبانی دفتر خبرگزاری تسنیم کرمانشاه برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به فرموده مقام معظم رهبری اردوهای جهادی هم تمرین، هم خدمت، هم خودسازی، هم آشنایی با فضای جامعه است که در رخدادهای سالهای اخیر گروه‌های جهادی پیشگام خدمت‌رسانی بوده‌اند.

نخستین فعالیت گروه‌های جهادی در مناطق زلزله‌زده پخش آب بسته‌بندی و توزیع چادر و با توجه به سردی شب‌ها در زمان وقوع زلزله توزیع نفت و وسایل گرمایشی بود و پس از این مرحله آنها مناطق زلزله‌زده را برای اسکان موقت آماده کردند.

هم‌زمان با وقوع سیل در استان لرستان گروه‌های جهادی استان کرمانشاه برای خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان شهرهای مختلف این استان سیل‌زده اعزام شدند و خدمات جهادی خود را بدون منت انجام دادند.

تعداد بسیاری از جوانان انقلاب اسلامی در قالب گروه‌های جهادی در لبیک به بیانات رهبرمعظم انقلاب در مناطق بحرانی کشور حضور یافتند و هریک با توجه به توانایی و تخصص از احداث سیل‌بند تا مشاوره اجتماعی و معاینه پزشکی از انجام هیچ کاری دریغ نکردند.

با توجه به اهمیت تجربه‌ها و راهکارهای گروه‌های جهادی در زلزله آبان سال ۹۶ استان کرمانشاه و سیل لرستان در سال ۹۸، این نشست جهت بازنگری در عملکرد گروه‌های جهادی و بررسی مشکلات عمده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و سیل‌زده لرستان برگزار شد.

در این میزگرد از نظرات مرتضی کریمی مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه،  سعید افسری گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی و احمد قدیری قرارگاه مهندسی جهادی شهید یدالهی بهره‌مند شدیم که این گفت‌وگو در ادامه می‌آید.

خدمات‌رسانی گروه‌های جهادی در زلزله کرمانشاه و سیل لرستان 

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با اشاره به اینکه این گروه جهادی با ۵۰ نفر عضو فعال از مهندسان کشاورزی، اکیپ پزشکی و مهندسی عمران با هدف خدمت‌رسانی به مناطق محروم روستایی و شهری شهرستان صحنه فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: با گذشت بیش از ۱۰۰ روز از تأسیس این گروه جهادی زلزله سرپل‌ذهاب رخ داد و ما عنوان گروه جهادی در مناطق زلزله‌زده حضور پیدا کردیم و نخستین کار ما پخت غذای گرم در مناطق زلزله‌زده بود.

مرتضی کریمی با اشاره به اینکه به منظور خدمت‌رسانی به مردم زلزله‌زده در دو روستای ثلاث‌باباجانی به مدت ۱۲ روز مستقر شدیم، عنوان کرد: اکنون نیروهای جهادی مشغول خدمات عمرانی در منطقه زلزله‌زده هستند و در این دو سالی که از وقوع زلزله گذشته ما تقریباً هفت خانه نیازمند را تأسیس کردیم و ده چشمه سرویس بهداشتی و حمام در مناطق محروم روستایی شهرستان صحنه احداث کردیم.

وی  با بیان اینکه ۷۲ کامیون از پوشاک، لوازم گرمایشی، سرمایشی و سایر مواد از سطح شهرستان تهیه و در بین مناطق زلزله‌زده توزیع کردیم، بیان کرد: در سیل لرستان هم نخستین گروه جهادی بودیم که آشپزخانه‌ای را در شهرستان فیروزآباد با همکاری آستان آستان قدس رضوی مستقر کردیم.

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با اشاره به اینکه روزانه ۳۵۰۰ پرس غذای گرم در بین مردم شهرستانهای خرم‌آباد، پلدختر و ۱۰۳ روستای بیربگ به مدت روز ۱۰ روز توزیع کردیم، عنوان کرد: علاوه بر پخت غذا یک جیره خشک ۴۸ ساعته را با همکاری لشکر ۲۹ سپاه کرمانشاه در اختیار مردم سیل زده روستاهای اطراف قرار دادیم.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یدالهی با بیان اینکه بعد از وقوع زلزله سال ۹۶ یک نیاز جدی به ساماندهی حرکت‌ نیروهای جهادی و مردمی در کشور احساس شد، گفت: هشت ماه بعد از وقوع زلزله سرپل‌ذهاب طرحی در بسیج سازندگی دانشگاه تهران منعقد شد تا قرارگاه‌های منطقه‌ای شکل بگیرد با محوریت پایگاه‌های بسیج به این شکل که ما در کرمانشاه یک قرارگاه داریم که اگر اتفاقی که در این محدوده رخ دهد هر اکیپ جهادی که بخواهد به مناطق بحرانی اعزام شود باید با این قرارگاه هماهنگ باشد.

احمد قدیری افزود: این طرح با عنوان قرارگاه جهادی ولیعصر در تهران مطرح و در آنجا تصویب شد که  در استان کرمانشاه قرارگاه جهادی ولیعصر با هدف ساماندهی و جهت‌دهی به حرکت نیروهای جهادی که از خارج از استان به کرمانشاه وارد می‌شوند راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه در زمان زلزله سرپل‌ذهاب این قرارگاه وجود نداشت و ما تابع بسیج دانشجویی دانشگاه رازی بودیم، عنوان کرد: در زمان زلزله فقط به بحث توزیع و بسته‌بندی مواد غذایی می‌پرداختیم زیرا ادوات و تجهیزاتی برای دیگر خدمات نداشتیم و تنها بحث ساماندهی و توزیع و بسته بندی مواد غذایی در بازه زمانی دو هفته استقرار در آنجا انجام شد.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یداللهی با بیان اینکه در سیل لرستان شاید به راحتی نتوان حجم خسارت و مشکلات به وجود آمده را بیان کرد، بیان کرد: به محض وقوع سیل به مدت چهار روز در خرم‌آباد به بحث جمع‌آوری کمک‌ها، نحوه شناسایی منظقه و گرفتن اطلاعات از سایر نقاط حادثه دیده پرداختیم و بعد شبانه وارد  پلدختر شدیم و کار شناسایی را در آنجا انجام دادیم.

 وی با بیان اینکه با توجه به تجربیاتی که از نحوه توزیع مواد غذایی در بین مناطق زلزله‌زده داشتیم شروع به ساماندهی یک بانک اطلاعاتی از بین منازل آسیب‌دیده کردیم و شبانه مواد غذایی را بین مناطق آسیب‌دیده توزیع می‌کردیم، بیان کرد:  یکی دو روز هم در منطقه پلدختر مستقر بودیم و بعد به کرمانشاه بازگشتیم و مشغول جمع‌آوری کمک خیرین شدیم و هرماه سرویس کامل منزل یکی از نیازمندان لرستان را فراهم می‌کنیم.

 مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به اینکه فعالیت جهادی دانشجویان در سیل اخیر در لرستان بسیار گسترده تر از زلزله سرپل‌ذهاب بود، گفت: حضور ما در بحران زلزله به دو بخش تقسیم می‌شد؛ بحث نخست حین وقوع زلزله و ساعت‌های اولیه که به نظر بنده و خیلی فعالان جهادی ۷۲ ساعت نخست زلزله ساعت طلایی است و اگر بتوان کاری انجام داد قربانیان حادثه زیاد نمی‌شود.

سعید افسری با اشاره به اینکه در حادثه زلزله سرپل‌ذهاب یک ماه در منطقه مستقر بودیم و در بازگشت به کرمانشاه نوع کمک ما تغییر کرد افزود: گروه جهادی ما ماهیت دانشجویی دارد و اعضای آن کاملاً دانشجویی است و منطقه فعالیت هدف خدمت‌رسانی هم که برای خود تعریف کردیم روستای محروم عثمانوند با یک برنامه بلندمدت محرومیت‌زدایی است.

وی گفت: زمانی که زلزله اتفاق افتاد داخل خوابگاه دانشگاه رازی بودیم و همان لحظه اول زلزله با توجه به تماس‌هایی که گرفتیم کانون اصلی زلزله یعنی سرپل‌ذهاب را با وجود اینکه همه رسانه‌ها عراق معرفی کرده بودند متوجه شدیم.

وی با اشاره به اینکه دو ساعت بعد از زلزله ستادی برای حضور و کمک به زلزله‌زدگان در خوابگاه دانشجویی دانشگاه رازی تشکیل دادیم، عنوان کرد: از همان ساعت اولیه به هلال احمر، فرمانداری، استانداری و همه نهادهای ذیربط که مسئولیت مدیریت بحران استان را داشتند مراجعه و  آمادگی بسیج دانشجویی را با یک ظرفیت نیروی انسانی و امکانات برای خدمت‌رسانی به مردم اعلام کردیم.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی افزود: اما همه ارگان‌های زیر نظر ستاد مدیریت بحران اعلام کردند که اوضاع به طور کامل تحت کنترل است و نیازی به کمک گروه‌های جهادی نیست که بچه‌های بسیج دانشجویی به هیچ‌وجه راضی نشدند در منزل بمانند و  پنج صبح همان روز دو اتوبوس با ظرفیت ۶۰ تا ۸۰ نفر از نیروهای جهادی بسیج دانشجویی که قبلاً دوره‌های هلال‌احمر را دیده بودند ساماندهی و عازم منطقه سرپل‌ذهاب شدند.

وی با اشاره به اینکه طبق گفته مسئولان هلال‌احمر شهرستان سرپل‌ذهاب بسیج دانشجویی دانشگاه رازی نخستین گروه داوطلبی بود که داخل شهر شد عنوان کرد: داخل شهرستان سرپل‌ذهاب چیزی که ما در بدو ورود درک کردیم عدم وجود مدیریت بحران بود.

افسری با بیان اینکه در دو روز اول بحث شناسایی را در شهرستان سرپل‌ذهاب داشتیم، بیان کرد: با استقرار قرارگاه امام رضایی‌ها در قصرشیرین بحث توزیع امکانات فعال شد و و از روز سوم وارد روستاهای سرپل‌ذهاب در منطقه کوییک شدیم که تا سه هفته در روستا مستقر بودیم و در بحث آواربرداری و توزیع امکانات به روستاییان کمک کردیم.

وی با اشاره به اینکه در آواربرداری برای بیرون آوردن لوازم مردم از زیر آوار بدون امکانات و با دست و بیل مشغول به فعالیت شدیم، گفت: بعد از آن سپاه شهریار استان کرمان و تهران وارد منطقه شدند و ما به کرمانشاه برگشتیم.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی با بیان اینکه بعد از وقوع زلزله فعالیت ما در سه فاز بود، گفت: یک فاز مطالبه‌گری از مسئولان استانی و کشوری به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی جنبش دانشجویی، بحث هدایت کمک‌های مردمی و یک کار ویژه‌ای که ما داشتیم سه کارگاه ساخت کانکس راه‌اندازی شد که کانکس‌ها صرفاً با کمک نیروهای جهادی ساخته می‌شد.

وی با اشاره به اینکه ما یک تجربه‌ای که از بحث زلزله سرپل‌ذهاب داشتیم این بود که هر گروه جهادی و مردمی که بدون شناسایی درست در منطقه حاضر شوند کاری از پیش نخواهند برد، عنوان کرد: به همین دلیل در سیل لرستان و خوزستان کاری که انجام دادیم ابتدا گروه‌های  شناسایی بسیج دانشجویی به منطقه اعزام شدند تا یک ارزیابی داشته باشند که آیا به حضور ما نیاز هست یا خیر.

 افسری با اشاره به اینکه برخی از نیروها که بعد از زلزله وارد منطقه سرپل‌ذهاب شدند کار خاصی  انجام ندادند و قادر به برآورده کردن نیاز مردم نبودند، افزود: در سیل لرستان نیز این نگاه مقداری وجود داشت و در کل کشور به دو بخش پلدختر و غیر پلدختر تقسیم شده بود و تمام نگاه‌ها و امکانات به سمت پلدختر معطوف بود اما به بقیه نقاط لرستان توجهی نمی‌شد.

وی با بیان اینکه تیم شناسایی ما شب اول وارد منطقه سیل‌زده پلدختر شد و برآورد ما این بود که پلدختر نه نیازی به ما دارد و نه به دلیل تجمع نیرو کاری از دست ما بر می‌آید، بیان کرد:  تیم شناسایی ما به سایر نقاط لرستان و از جمله شهر معمولان اعزام شد زیرا شهر معمولان بین کوه واقع شده  و تمام راه‌های ارتباطی آن به مدت پنج روز قطع بود.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی افزود: به همراه یک گروه جهادی بومی کرمانشاه یک شناسایی انجام دادیم تا بتوانیم راه دسترسی به معمولان را باز کنیم و یک تیم شناسایی پنج نفر پیاده به مدت ۲۴ ساعت یک راه دسترسی در کوهستان پیدا کردند زیرا در عمل هیچ تحرکی از سوی مسئولان مدیریت بحران در منطقه به منظور بازگشایی راه‌های دسترسی معمولان دیده نمی‌شد.

وی با بیان اینکه خود ما هم در خرم‌آباد پیگیر انتقال امکانات، ادوات و تجهیزات به معمولان بودیم تا از طریق یک راه دسترسی امکانات را به معمولان بفرستیم که ارتش راه دسترسی به این روستا را باز کرد گفت: در معمولان هم بسیج دانشجویی نخستین گروه مردمی بود که وارد منطقه شد و به محض ورود به آوار برداری، لایروبی و پاکسازی منازل پرداختیم.

افسری با اشاره به اینکه بعد از مدتی سیل کمک‌های مردمی وارد شهر معمولان شد توان کرد: سردار قاسمی و قرارگاه جهادی حاج احمد متوسلیان در هفته دوم بعد از وقوع سیل وارد شهر شدند و ما دیگر وارد فاز پخش کمک‌های مردمی و هفته دوم ماموریت ما به اتمام رسید و به کرمانشاه برگشتیم و بعد تیم شناسایی ما وارد خوزستان شد.

کمبودها و مشکلات در مناطق حادثه 

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه افزود: اعتقاد دارم که کار مردم را باید مردم انجام دهند زیرا دستگاه‌های دولتی گرفتار کارهای اداری هستند و چابکی لازم را برای خدمت‌رسانی در حوادث ندارند اما وقتی مردم پای کار هستند به طور مثال در اربعین مردم به خدمت‌رسانی به زوار می‌پردازند و صد در صد در بحران‌ها هم مردم می‌توانند کنار مردم باشند.

وی با اشاره به اینکه هنوز خیلی از افراد در سرپل‌ذهاب در کانکس به سر می‌برند ولی در روزهای نخست زلزله کانکسی برای استقرار مردم وجود نداشت گفت: مدیریت بحران کانکسی نداشت که در اختیار مردم قرار دهد اما مردم سراسر کشور همیاری کردند و با تهیه کانکس به مردم زلزله‌زده کمک کردند تا سرپناهی داشته باشند.

کریمی با بیان اینکه ۷۲ ساعت پس از وقوع حادثه ساعات طلایی است اظهار کرد: در آن ساعات نخست افراد حادثه دیده از لحاظ روحی و روانی به دلیل از دست رفتن خانواده و سرمایه در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد و توان درک بحران را ندارد و باید ما در کنار این افراد باشیم تا به آنها کمک کنیم و وضعیت آنها سر و سامان پیدا کند.

 وی با بیان اینکه در شرایط کنونی گروه‌های جهادی تعاملات خوبی با ادارات استان دارند افزود: گروه جهادی وصال در بحث پروژه‌های عمرانی و در بحث توزیع ارزاق با آستان قدس رضوی و کمیته امداد ارتباطات تفاهم‌نامه‌هایی منعقد کرده است که اگر این تعاملات بیشتر شود صددرصد مردم می‌توانند کمک بیشتری به هموطنان خود در موقع بحران انجام دهند.

 مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با اشاره به اینکه به نظر بنده ستاد مدیریت بحران تنها یک عبارت است گفت: در تمامی صحنه‌های پس از وقوع زلزله و سیل مردم پای کار بوده‌اند.

کریمی با بیان اینکه تجهیزات و سرمایه ستاد مدیریت بحران چه زمانی می‌خواهد صرف خدمت‌رسانی به مردم شود؟ بیان کرد: تجربه‌ای که در این دو حادثه طبیعی در غرب کشور کسب شد به ما اثبات کرد که باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت نخست حادثه مردم در کنار مردم باشند و  بعد از آن دولت ورود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ما عملکرد دولت را تضعیف نمی‌کنیم زیرا کارهایی انجام شده اما انتظار ما از دولت بیشتر از این است افزود: دولت باید از ظرفیت‌های نیروهای مردمی و گروه جهادی به خوبی در موقع بحران استفاده کند ولی برخی مسئولان دولتی و بعضی از اعضای ستاد مدیریت بحران دنبال این موضوع نیستند.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یدالهی ولیعصر در پاسخ به این سؤال که چرا گروه‌های جهادی به بحران‌ها ورود می‌کنند؟ گفت:  حضرت امام خامنه‌ای در تعریف گروه جهادی فرمودند، کار جهادی یعنی جهاد، یعنی کسی که خود را همواره در میدان جهاد حاضر می‌بیند و آمادگی لازم برای نبرد با دشمن را دارد.

وی با بیان اینکه این نبرد یک روز در مرحله فرهنگی، روزی در جنگ اقتصادی، نظامی و سیاسی است، بیان کرد:  ما اگر اسم خود را نیروی جهادگر گذاشتیم باید آمادگی شرایط بحرانی و کمک به هم‌وطنان را داشته باشیم.

قدیری افزود: اگر می‌خواهیم توان مقابله با استکبار را داشته باشیم، باید به مردم خدمت کنیم زیرا مردم عامل بزرگی و اقتدار ایران اسلامی هستند و در حوادث نیز گروه‌های جهادی به کم‌کاری سایرین توجهی نداشتند و در جهت کمک به مردم وارد عمل شدند.

وی با بیان اینکه یکی از بحران‌ها کم‌کاری ستاد مدیریت بحران است بیان کرد: در سیل لرستان زمانی که از شهرداری خرم‌آباد درخواست تجهیزات کردیم به ما گفتند که شورای شهر اجازه نمی‌دهد و گروه‌های جهادی در نبود تجهیزات آواربرداری و با بیل و کلنگ به یاری مردم سیل‌زده در پلدختر رفتند که در نهایت نیز تجهیزات شهرداری خرم‌آباد روانه پلدختر نشد.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یداللهی با بیان اینکه ما از اعضای ستاد مدیریت بحران درخواست داریم در جلسات مدیریت بحران از نمایندگان گروه‌های جهادی برای هم‌اندیشی دعوت کنند گفت: بسیاری از مسئولان حاضر در این جلسات حادثه و کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان را از نزدیک ندیده‌اند ولی نیروهای جهادی به علت حضور در صحنه می‌توانند وضعیت را تشریح کرده و به امدادرسانی کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه در زمان حوادث اعضای ستاد مدیریت بحران خود از آخرین دستگاه‌هایی بودند که در صحنه حاضر شدند، گفت:  نیاز به حضور جدی گروه‌های جهادی است برای اینکه ما باید مردم را حفظ کنیم و با خدمت به مردم می‌توانیم آرمان نهایی یعنی مقابله با استکبار جهانی آمریکا و اسرائیل را داشته باشیم.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه تفکر جهادگران خدمت به مردم به‌عنوان ولی نعمتان انقلاب اسلامی ایران است گفت: مسئولیت مقابله با حوادث بر عهده ستاد مدیریت بحران است و گروه‌های جهادی به این قانون اعتقاد دارند اما برای تحقق کمک مردم به مردم در صحنه حاضر می‌شوند.

افسری افزود: موفق‌ترین تجربه انقلاب اسلامی بحث دفاع مقدس است و تجربه موفق دفاع مقدس، الگوی استفاده از ظرفیت مردمی است یعنی اگر تاریخ دفاع مقدس را مطالعه کنید می‌بینید که پیچی که سرنوشت جنگ را عوض می‌کند بحث استفاده از ظرفیت مردمی است و در حوادث مختلف هم دیدیم مردم شور و هیجان خدمت‌رسانی را دارند.

وی با بیان اینکه برنامه‌ای از سوی دستگاه‌های دولتی برای استفاده از این ظرفیت مردمی وجود ندارد بیان کرد: در حوادث مختلف از جمله سیل و زلزله یکی از نکات مهم حوادث وسعت و گستره منطقه است، چه تعداد خانه در لرستان تخریب شد و آمار به شدت بالا است و در مقابل پتانسیل نهادی دولتی به شدت محدود است.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به اینکه بروز حوادث طبیعی در ایران یک واقعیت غیرقابل اجتناب است افزود: یک واقعیت به نام ظرفیت مردمی در کشور وجود دارد  اما دولتی‌ها برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت ندارند.

تجربیات گروه‌های جهادی از زلزله کرمانشاه و سیل لرستان 

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با اشاره به اینکه نخستین چیزی که در بحران باید مطرح کرد بحث فرهنگ‌سازی مردم در شهرهای حادثه‌دیده است گفت: باید درس بگیریم و این فرهنگ‌سازی شود که  زمانی که یک حادثه‌ای اتفاق می‌افتد مردم فرهنگ کمک و آمادگی در برابر حادثه را داشته باشند و برای مثال در حادثه با گروه‌های امدادی توزیع‌کننده اقلام امدادی همکاری کنند.

کریمی با بیان اینکه پس از حادثه افراد به چند گروه حادثه‌دیده تقسیم می‌شوند افزود: فردی که تمام خانواده خود را در حادثه از دست داده اهمیتی به توزیع اقلام امدادی نمی‌دهد که باید به این فرد توجه بیشتری کرد و فردی که خانه‌اش خسارت جزیی دیده و توانایی دریافت و حتی انبار اقلام امدادی را دارد باید طوری دیگر کمک‌رسانی شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی این درک و فرهنگ را داشته باشیم در هیچ جایی به مشکل برنمی‌خوریم، عنوان کرد: در بحث سیل لرستان اتفاقات زلزله برای ما تجربه شد و وقتی جیره خشک را برای توزیع به منطقه بردیم دیگر متوجه بودیم چطور آن را توزیع کنیم و روزانه یک آماری از محله می‌گرفتیم که این محله وسایل گرمایشی و پتو ندارد و شبانه ساعت یک و دو بامداد که دیگر ازدحام مردم در منطقه وجود نداشت اقدام به توزیع اقلام امدادی می‌کردیم.

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با بیان اینکه برای این کار دو اکیپ تشکیل داده بودیم که یک سری از  نیروها کالاها را بسته‌بندی و آماده می‌کردند گفت: یک اکیپ هم در روز به شناسایی افراد نیازمند می‌پرداخت و در شب توزیع شروع می‌شد زیرا مردم در روز با ازدحام اجازه توزیع عادلانه کالاها را نمی‌دادند.

وی با اشاره به اینکه ما این تجربه را پیدا کردیم که تیمهای ارزیاب ما روزها به شناسایی بپردازند و شبها کالاها را توزیع کنند افزود: تجربه دیگر ما این بود که گروه‌های جهادی واقعا توانایی‌های خوبی دارند و روز به روز بر تجربیات آنها افزوده می‌شود.

کریمی با اشاره به جوانانی که بدون هیچ چشمداشت مادی وقت خود و خانواده خود را برای خدمت به خلق خدا صرف می‌کردند عنوان کرد: باید از موازی کاری‌ها پرهیز کرد به طور مثال زمانی که من نوعی در روستای سرپل‌ذهاب اقلامی را توزیع می‌کردم گروه جهادی از سمنان نیز اقلام امدادی توزیع می‌کرد که رفع این مشکل نیازمند هماهنگی بود.

وی با بیان اینکه ستاد مدیریت بحران باید با تهیه سیستمی جلوی این موازی کاری‌ها در حوادث طبیعی را بگیرد بیان کرد:  این مشکلی است که در حوادث برای تمامی شهرهای حادثه‌دیده پیش آمده و این موازی‌کاری‌ها در سیل لرستان هم پیش آمد و باید یک سری برنامه‌ریزی انجام شود تا موازی کاری‌ها در حوادث حذف شود.

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با بیان اینکه بی‌نظمی پس از حوادث مقداری طبیعی و بقیه حاصل عدم فرهنگ‌سازی و نبود مدیریت پس از بحران است بیان کرد: در شهرستان صحنه در سیل اخیر ۴۱ روستا دچار آبگرفتگی شد اما توزیع امکانات عادلانه نبود و باید مسئولان دولتی برنامه‌ریزی کنند و اگر نمی‌توانند مسئولیت را به تشکیلاتی مثل سپاه، ارتش یا گروه‌های جهادی بدهند.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یداللهی با اشاره به اینکه مدیریت بحران چهار بخش پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی دارد عنوان کرد: ما گروه‌های باید برای هر چهار مرحله آمادگی داشته باشیم زیرا اعضای ستاد مدیریت تنها در مرحله آخر ورود پیدا می‌کنند.

وی گفت: اما امری که ضرورت دارد تخصص گروه‌های جهادی در زمینه‌های مختلف بحران در منطقه است، اما فعالیت تخصصی گروه‌های جهادی برای استفاده از ادوات و تجهیزات مورد نیاز است.

قدیری افزود: نیروهای جهادی باید آموزش‌های لازم و تخصصی روانشناسی را برای نحوه ارتباط‌گیری با خانواده‌های حادثه‌دیده فرا بگیرند و موضوع اساسی بعدی ضرورت شناسایی از سوی نیروهای جهادی است و گام نخست شناسایی برای هر گروه جهادی در هر منطقه شناسایی همان منطقه‌ای است که در آن منطقه فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شناسایی گروه جهادی شخص ساکن در کرمانشاه این است که در موقع بحران بداند در صورت تماس با کدام شخص از استانداری و شهرداری خدمت‌رسانی بهتر به مردم انجام می‌شود افزود: یک قسمت از شناسایی، شناسایی امکانات موجود در منطقه و نحوه ارتباط‌گیری با افراد موثر آن منطقه است.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یداللهی با اشاره به اینکه برای شناسایی مفید باید تمام امکانات و تجهیزات در پایگاه امن قرار داده شود و سپس نیروها برای شناسایی اعزام شوند اظهار کرد: زمانی که گروه‌های جهادی برای شناسایی به منطقه حادثه دیده اعزام می‌شوند نباید در همان مراحل اول به مردم قول کاری بدهند و تنها به مردم بگویند شما مشکلاتتان را بگویید و ما بازتاب می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه یک نکته مهم در بحران‌ها اطلاعات و داده‌های دستگاه‌های دولتی است گفت: بر اساس آمار سال ۹۵ پلدختر ۲۶ هزار جمعیت داشت ولی زمانی که سیل آمد آمار سیل‌زدگان از سوی شبکه خبر ۳۷ هزار نفر اعلام شد و به این دلیل گروه‌های جهادی باید به این اطلاعات و آمار واقعی دسترسی داشته باشند.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به اینکه ما به عنوان نیروی جهادی دانشجویی کارگر ساختمانی نیستیم و فلسفه حضور و حرکت ما این طور فعالیت‌هایی نیست عنوان کرد: تجربه‌ای که داشتیم این بود که ما شاهد عدم بحث ایزوله کردن مناطق بحرانی بودیم یعنی ورود و خروج افراد تحت کنترل نبود و این موضوع برای جلوگیری از ورود افراد سودجو نیاز اساسی است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات اساسی بحث کنترل هیجانات است، بیان کرد: در حوادث رسانه‌ها یک سیل اطلاع‌رسانی را شروع می‌کنند و یک موج هیجانی و احساسی به وجود می‌آید که نیروهای خدمت‌رسان در منطقه باید این هیجانات را کنترل کنند.

افسری حضور هدفمند و شناسایی شده گروه‌های جهادی را به فراخور بحران در هر منطقه امری ضروری دانست و اظهار کرد: تهیه یک پارت عملیاتی در منطقه ضرورت دارد؛ در زلزله سرپل‌ذهاب شاهد بودیم که چون نخستین تجربه ما بود صرفاً امکانات داخل یک روستا بدون شناسایی درست توزیع می‌شد و این موضوع به هیچ‌وجه هدفمند نبود.

وی با اشاره به اقدام مثبت سازمان هلال‌احمر در شهر معمولان لرستان که به شناسایی تک تک خانواده‌ها پرداخت و به افراد آسیب‌دیده یک شناسنامه دادند و با ارائه این شناسنامه اقلام توزیع می‌شد گفت: بحث اطلاع‌رسانی درست و دقیق هم به طور اساسی ضرورت دارد که به طور مثال در زلزله سرپل‌ذهاب در ۲۴ ساعت اول مردم آب خوردن نداشتند اما صداوسیما اعلام می‌کرد هیچ مشکلی وجود ندارد.

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی با بیان اینکه رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما نیازمند بخش‌ها و خبرنگارانی متخص شرایط بحرانی هستند افزود: نبود این نوع خبرنگاران سبب شده که کانال‌های تلگرامی در بحران‌ها عملکرد بهتری داشته باشند و همه می‌دانیم که مدیریت فضای مجازی با دخالت دشمنان انجام می‌شود و در حوادث هجمه‌های مختلفی به کشور وارد می‌کنند.

مدیریت جهادی در برابر مدیریت غیرجهادی

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به ضرورت حضور هدفمند گروه‌های جهادی و اینکه آیا منطقه بحرانی به حضور گروه‌های هادی نیاز دارد گفت: حضور ما فقط منوط به زلزله و سیل نیست و قبل از این دو حادثه در مناطق محروم مشغول خدمت‌رسانی به مردم بودیم.

افسری با اشاره به اینکه تفکر اساسی در انقلاب اسلامی این است که مردم، محرومان و مستضعفان جامعه ولی‌نعمت ما هستند عنوان کرد: انقلاب اسلامی مرز ندارد و به کرات گروه‌های جهادی درخواست داشتند که در مناطق محروم جهان اسلام خدمت‌رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به فرمایش امام خامنه‌ای مشکل اساسی مملکت، نبود تفکر و مدیریت جهادی مسئولان است، افزود: تفاوت دو نگاه مدیر جهادی و غیرجهادی را در جایی می‌بینیم که مدیریت غیرجهادی به مسئولیت به عنوان یک سیستم نگاه می‌کند که حقوق می‌گیرد و در ازای این حقوق باید وظیفه‌ای را انجام دهد و اجرای صحیح کار کمتر اهمیت دارد.

وی گفت: اما مدیریت جهادی به مسائل به دید حقوق گرفتن نگاه نمی‌کند و این مدیریت به دنبال حل مشکلات مردم حتی با وجود کمبود امکانات است و مدیر جهادی به دنبال بهانه‌تراشی نیست و در هر شرایطی برای رضای خدا به مردم خدمت می‌کند اما مدیر غیرجهادی به دنبال مذاکره با آمریکا و سر میز مذاکره نشستن برای برجام است.

مسئول قرارگاه مهندسی جهادی شهید یداللهی با اشاره به اینکه گروه‌های جهادی تربیت یافته مکتب اسلام هستند عنوان کرد: در یک سال پیش بعد از ده روز از ازدواج به همراه همسرم به مدت یک ماه در منطقه سرپل‌ذهاب برای ساخت دو پروژه مسکن در آنجا مستقر شدیم و خاطرات همسرم در آن بازه زمانی به عنوان ماه عسل در جشنواره از آثار برتر جهادگران شد.

وی با بیان اینکه ما باورمان این است که هیچ بهانه و عذری برای کوتاهی در امر خدمت‌رسانی به مردم قابل قبول نیست، گفت: در آن دوران در منطقه سرپل‌ذهاب آب شرب وجود نداشت و ما با تانکر آب را به روستا می‌آوردیم اما بهانه نبود آب نمی‌توانست جلوی خدمت ما را بگیرد.

قدیری با اشاره به اینکه ما تربیت یافته مکتبی هستیم که به ما می‌گوید از هرآنچه که دارید در راه مکتبی که به آن اعتقاد دارید باید مایه بگذارید، افزود: آرمان ما رسیدن و تحقق امت اسلامی است؛ چرا در سیل لرستان و خوزستان ما طلبه پاکستانی، افغانی و نیجریه‌ای برای خدمت‌رسانی داشتیم؟ همه اینها به این دلیل است که یک امت اسلامی در حال شکل‌گیری است.

وی با اشاره به اینکه ثمره مدیریت غیرجهادی را می‌توان در عدم صحیح مدیریت صنعت خودرو مشاهده کرد، گفت: تمام قدرت‌های بزرگ دنیا اگر توان ایستادگی در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران را ندارند به دلیل رسوخ تفکر جهادی در شخصیت امثال شهید تهرانی مقدم برای تقویت بنیه داخلی در فناوری موشکی است.

مسئول گروه جهادی وصال شهرستان صحنه با اشاره به اینکه ما به عنوان گروه جهادی با لبیک به فرامین مقام معظم رهبری در بحث محروم‌زدایی ورود پیدا می‌کنیم، عنوان کرد: وظیفه ذاتی این گروه حضور هدفمند و موثر در بحران‌های سراسر کشور برای خدمت به مردم است.

کریمی اظهار کرد: گروه‌های جهادی در اردوهای جهادی واقع در مناطق محروم در حال تربیت مدیران جهادی برای سطوح مختلف اداره امور اجرایی کشور هستند.

وی با بیان اینکه زمانی که مدیر جهادی را در اردوهای جهادی تربیت کردیم دیگر در بحران‌ها با مشکل خاصی مواجه نخواهیم شد، بیان کرد: اگر مدیر از سطوح پایین تجربیات ارزشمندی کسب کرده باشد در زمان مدیریت به مشکل بر نمی‌خورد اما امروز شاهد هستیم افرادی در راس امور بحران قرار گرفته‌اند که این موضوع را درک نمی‌کنند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها