شناسه خبر :۳۵۷۲

رنگ امید و سازندگی در سرپل‌ذهاب

گروه های بسیج سازندگی با همه توان در حرکت جهادی و خداپسند به کمک زلزله‌زدگان استان کرمانشاه شتافتند تا با دستان پرعطوفت خود رنگ و بوی سبز و دل‌انگیز نوروز را به این دیار همیشه پهناور بیاورند و طراوت زندگی را به آنان هدیه کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سازمان بسیج سازندگی با نیروهای متعدد از جمله گروه جهادی انصارالمهدی(عج) و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌‌آموزان استان فارس در حرکتی جهادی و خداپسند به کمک زلزله‌زدگان شهرستان سرپل‌ذهاب از توابع استان کرمانشاه شتافتند تا با دستان جهادگرشان رنگ و بوی سبز و دل‌انگیز نوروز را به این دیار همیشه پهناور بیاورند و طراوت زندگی را به آنان هدیه کنند.

گروه‌های جهادی از طیف‌های متعدد از جمله سازمان بسیج سازندگی، سازمان بسیج دانشجویی، بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی، تشکل‌های مردمی، طلاب، روحانیان، اصناف و بازاریان، هنرمندان، نخبگان فرهنگی و اجتماعی و... همگی دست به‌دست هم دادند و به یاری اهالی انقلابی، شجاع، غیور، دلیر و همیشه در صحنه استان کرمانشاه آمدند تا بخشی از آلام آنان را در زلزله اخیر در ۲۱ آبان سال گذشته تسکین ببخشند و به جهان ثابت کنند هر جا نیاز باشد عزمی ملی و جهادی آستین‌های همت را بالا می‌زند و گوشه گوشه این کشور اسلامی و سرافراز را آباد و پُر رونق می کند.

حضور اقشار دانش‌آموزان در سنین مختلف برای کمک و هم‌دردی با کودکان و نوجوانان زلزله‌زده استان که گاهی به روایت شاهدان دلهره‌ تعلیم و علم آموزی در زیر سقف‌های لرزان برخی مدارس تخریب شده و آسیب دیده در ظاهر و چهره‌های آنان مشهود است، قابل تامل بوده و این حرکت‌های خودجوش و جهادی از سوی مسؤولان متدین و راسخ کشور بسیار ستودنی و مثال زدنی است.

براساس گزارش فارس، اردوهای بسیج سازندگی در فصول خاص از سال انجام می‌پذیرد، اما با توجه به وقوع زلزله اخیر در استان و شهرستان سرپل‌ذهاب در حال حاضر تمرکز گروه‌های جهادگر در این مناطق با استفاده از نیروهای متخصص در امر بازسازی به همراه گروه‌های فعال در سنین متفاوت گسترش یافته و بیش از پیش در حال خدمت‌گزاری است، تا روحیه سرزندگی و آبادانی به این دیار برگردد، لذا این گزارش در نظر دارد که بخشی از این خدمات و فعالیت‌های جهادی را ارائه کند و در این فرهنگ‌سازی جهادی گام موثری برداشته شود. 

حامد شوشتریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به اینکه فعالیت‌های گروه‌های جهادی در راستای تقویت مناطق روستایی استان است، اظهار داشت: به دلیل وقوع زلزله اخیر اکثر خدمات در مناطق استان به صورت برنامه‌ریزی منسجم و جهادی در حال انجام است.

مسؤول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌‌آموزان استان فارس تاکید کرد: دانش آموزان در قالب اردوهای جهادی با فعالیت‌های موثر بسیج سازندگی و خدمات آنان در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور آشنا می‌شوند و به فعالیت‌های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و... در راستای توسعه کشور می‌پردازند.

مسؤول گروه جهادی انصارالمهدی(عج) سپاه ناحیه ثارالله استان فارس گفت: این گروه برای سومین سال و به صورت پیاپی در اردوهای جهادی حضور دارد و هدف عمده آن خودسازی دانش آموزان، بازسازی و آبادانی است تا نقطه محرمی در کشور باقی نمانده باشد.

وی با اشاره به اینکه گروه‌ها در هر مرحله بیش از یک هفته در مناطق مستقر شده و در پیشبرد اهداف بسیج به عنوان جهادگر برای سازندگی کشور تلاش دارند، افزود: برای تابستان نیز با برنامه‌ریزی منسجم و اقدام به بازسازی و تعمیرات به شهر سرپل‌ذهاب و روستاهای اطراف آن خواهیم آمد.

این مسؤول یادآور شد: به دلیل خدمات‌رسانی و رفع مشکلات در وقوع زلزله اخیر، نخستین بار است که به استان کرمانشاه آمدیم و پیش از این در مناطق محروم استان شیراز فعالیت کردیم.

شوشتریان گفت: در نظر داشتیم که اردوهای جهادی را در استان خود اجرا کنیم، اما دانش آموزان جهادگر اسرار داشتند به کمک زلزله‌زدگان  استان کرمانشاه بیایم و والدین خود را راضی کردند، چراکه شرایط برای حضور آنان حساس بود، اما مشتاقانه پای کار آمدند و از ما تعریف وظایفم را خواستار شدند.

مسؤول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌‌آموزان استان فارس گفت: بیش از ۹۰ نفر دانش آموز از سراسر شیراز در اردوهای جهادی استان کرمانشاه حضور یافتند و برای اسکان در اردوگاه‌هایی در سراب‌گرم و قرارگاه امام رضایی‌ها و... مستقر شدند.

این مسؤول ادامه داد: این فعالیت‌ها شامل چندین مورد تطهیر و غباروربی گلزار شهدا، آواربرداری حسینه امام زاده احمدابن اسحاق، آواربرداری چند منزل مسکونی، رنگ آمیزی جداول بلوارهای شهرستان سرپل‌ذهاب در مسیر ترمینال راه کربلا و امام زاده احمدابن اسحاق، نظافت شهری، برق کاری مناطقی از شهرستان‌ها و... است.

شوشتریان افزود: در طول ایام نوروز هر ساله برنامه جهادی داریم و دانش آموزان جهادگر را به استان‌ها اعزام می‌کنیم، همچنین حدود ۷۰ درصد آنان برای نخستین بار به اردوی جهادی می‌آیند و برای کمک به زلزله‌زدگان واقعه اخیر استان کرمانشاه را برای فعالیت و خدمات جهادی انتخاب کردیم.

وی با اشاره به پیشنهادهایی به مسؤولان مربوطه، گفت: متولیان امر از مناطق جهادی در روستاهای مناطق محروم بازدید کنند و در این مسیر تجاربی را کسب کنند، چرا که مردم این منطقه در وضعیت اسکان زلزله‌زدگان مشکلاتی دارند، لذا طبق منویات مقام معظم رهبری باید هرکاری می‌توانیم برایشان انجام دهیم.

مسؤول گروه جهادی انصارالمهدی(عج) سپاه ناحیه ثارالله استان فارس بیان کرد: تا زمانی که شهرستان سرپل‌ذهاب به وضعیت اولیه برگردد در این منطقه ماموریت داریم با حضور جهادی به خدمات‌رسانی می‌پردازیم.

وی با اشاره به اینکه در اردوهای جهادی در روستاهای محروم اطراف شیراز حتی آب به سختی یافت می‌شد و خدماتی انجام گرفت، افزود: محرومیت در استان کرمانشاه و در مقایسه با آن از هر لحاظ به ویژه در مباحث عمرانی مدارس، آلودگی و گرمای هوا در سرپل‌ذهاب که برخلاف مرکز شهر گرمسیر و دما تا ۵۰ درجه می‌رسد نیز قابل قیاس نبوده و اکنون نیاز به رسیدگی بیشتری دارند.

این مسؤول تصریح کرد: بیش از ۲۵ هزار خانوار براثر زلزله اخیر در استان بی‌سامان شدند و در کانکس و یا چادرهای اسکان موقت زندگی می‌کنند، همچنین نیازمند رسیدگی به مسایل بهداشتی، تامین اقلام، نظافت شهری و عمرانی و... برای زندگی نیاز به امکانات دارند و مسؤولان باید هر کاری از دستشان می‌آید دریغ نکنند.

شوشتریان با اشاره به اینکه از نظر تامین برخی هزینه و اعتبارات جهادسازندگی در این راستا زیرساخت‌های اولیه برای اعزام و کمک به مردم مناطق را فراهم می‌کند، گفت: از مسؤؤلان کشوری برای رسیدگی به استان کرمانشاه درخواست مساعدت داریم، همچنان که امام جمعه سرپل‌ذهاب در چادر زندگی می‌کنندو اعلام کردند تا آخرین نفر در چادر اسکان موقت باشد، بنده نیز در این شرایط زندگی می‌کنم، از مسؤولان انتظار رسیدگی بیشتر در این دیار انقلابی بود.

وی با اشاره به سوء مدیریت بحران و کم کاری‌های که در منطقه زلزله‌زده سرپل‌ذهاب صورت می‌گیرد، متذکر شد: حدود ۴۰ میلیون وام به زلزله‌زدگان استان می‌دهند، اما مردم با این مبالغ چطور  می‌توانند منازل خود را بسازند و در مقابل چه هزینه‌های کلانی که از سوی مسؤولان در کشور رد و بدل می‌شود!

این جهادگر بسیجی یادآور شد: مردمی که همه چیز خود را از دست داده و با تلاش جهادی سعی بر کمک به آنان است، اهالی این مناطق صبور هستند، اما مسؤولان بی‌تدبیر لیاقت این مردم را ندارند، چرا که مردم در سال‌های دفاع مقدس خدمات بسیاری انجام دادند و دولت هرآنچه برای آنان ساخت، فرو ریخته است.

شوشتریان با اشاره به اینکه صبر و اتحاد مردم سرپل‌ذهاب مثال زدنی است و قطعا با این روحیه بالا از مشکلات اخیر نجات پیدا می‌کنند، گفت: همگی با هر کاری که از دستشان بر بیاید باید تلاش کنند، چراکه ساکنان این مناطق دچار شُک عظیمی شدند و اندوه و احساس سرخوردگی عجیبی دارند، لذا تیم‌های روان شناسی باید آن ها را بازیابی کنند در مباحث عاطفی و روحیه نیز تقویت شوند.

مسؤول گروه جهادی انصارالمهدی(عج) سپاه ناحیه ثارالله استان فارسدبیان کرد: تا جایی که بتوانیم به اهالی زلزله زده سرپل‌ذهاب خدمات‌رسانی می‌کنیم، و سایر نهاد و گروه‌های اجرایی نیز دیگر وظیفه جهادی و کمک‌رسانی دارند.

این مسؤول با اشاره به اینکه مدارس زلزله‌زده شهرستان سرپل‌ذهاب وضعیت مناسبی نداشته و دانش آموزان در کانکس به تحصیل می‌پردازند، گفت: از منزلی بازدید کردیم که فقط پدر خانوار و فرزندان در کانکس بودند و هزینه‌ای نداشتند که مرمت و بازسازی کنند و زندگی دشواری دارند.

مسؤول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌‌آموزان استان فارس اظهار داشت: در برنامه‌های سال جاری همه تلاش را داریم تا تیم‌های بیشتری برای تابستان به این مناطق در سرپل‌ذهاب و برای کارهای خدماتی و سازندگی اعزام کنیم.

امیرحسین فریبرز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به خدمات موثر سازمان بسیج سازندگی در کمک به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، گفت: فعالیت‌های جهادی بسیج سازندگی در محرومیت‌زدایی مناطق مختلف کشور نقش موثر و سازنده ای دارد.

این دانش آموز جهادگر بسیجی از دبیرستان دکتر سعادت شهر شیراز که در اردوی جهادی و کمک به اهالی زلزله‌زده مناطق کرمانشاه به امر خدمات‌رسانی پرداخته است، تصریح کرد: حدود ۱۵ سال سن دارم و در مقطع دوم دبیرستان که برای اردوهای جهادی و کمک به مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه به شهرستان سرپل‌ذهاب آمدم تا فضای شهر را در فصل جدید مهیا کنیم.

وی عنوان کرد: به دوستان و هموطنان خود پیشنهاد می‌‌کنم به اردوهای جهادی بیایند و مشاهده کنند که مردم این دیار چقدر متحمل سختی شدند و اندوه بسیاری کشیده‌اند، که باید آن را تسکین بخشید.

فریبرز بیان کرد: پیام جهادی‌ام این است که به دوستان توصیه دارم به سرپل‌ذهاب بیایند و زلزله‌زدگان را ببیند، چراکه شرایط سخت آنان قابل توصیف نبوده و باید از نزدیک روایت این مناطق را داشت و دست یاری را بفشاریم و باری از دوش آنان برداریم.

احمدرضا سپهری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با تاکید بر لزوم تجربه فعالیت‌های جهادی برای مقاطع مختلف و کمک به هموطنان این استان زلزله‌زده، گفت: اکنون ۱۵ ساله هستم و از استان شیراز برای نخستین بار است که با همکلاسی‌ها به اردوی جهادی آمده‌ایم، چرا که باید با هم نوع خود همدلی داشته باشیم.

این جهادگر بسیجی از استان فارس ادامه داد: در قالب اردوهای جهادی و با مساعدت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان مدرسه حاج حبیب‌الله جرات استان فارس به کرمانشاه آمدیم و با فعالیت‌های جهادی تلاش می‌کنیم بتوانیم سختی‌ها را در این مناطق آسیب دیده به آسانی و رفاه تبدیل کنیم و کارها را به خوبی پیش ببریم.

وی تصریح کرد: برای آماده سازی شهرستان سرپل‌ذهاب در فصل جدید قریب یک هفته در این منطقه مستقر شدیم و به خدمات عمرانی و فعالیت‌های فرهنگی و سازندگی می‌پردازیم.

این نوجوان جهادگر وبسیجی یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم که هم دوستانم نیز در این اردوهای جهادی با همکاری بسیج سازندگی مشارکت کنند و اگر نتوانستند کمک نقدی به مردم داشته باشند با تلاش و کارهای خدماتی خود در حد توان این فعالیت و کمک‌های انسان دوستانه را محقق کنند.

وی خاطرنشان کرد: تخریب این مناطق بر اثر واقعه اخیر زلزله در استان شُک بسیار بزرگ و مهیبی بود، به نحوی که قبل از اسکان فکر می کردیم حدود ۲۰ چادر اسکان موقت دایر شده و خسارت‌ها کمتر باشد، اما وقتی درصد بالای تخریب این مناطق و آوارگی اهالی را دیدم متوجه عمق ماجرا و لزوم تسریع در کمک‌رسانی به آنان شدیم.

سپهری اظهار داشت: هموطنان ما در رفاه زندگی می‌کنند و باید قدر آرامش و امنیت کشور را دانست و شکر گزار باشند، چرا که این وقایع بیانگر امتحان الهی است و استقامت و بردباری ما و آنان آزموده می‌شود.

این جهادگر بسیجی از استان فارس با بیان اینکه سال بعد نیز در نظر دارد در اردوهای جهادی و کمک به مردم زلزله‌زده به ویژه در شهرستان سرپل‌ذهاب فعالیت کند، گفت: سال‌های قبل فقط حدود ۴۰ نفر و در قالب اردوهای جهادی به مناطق می‌آمدیم، اما با مساعدت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان استان در نظر داریم فعالیت بیشتری در خدمت به هموطنان به ویژه در کرمانشاه داشته باشیم.

حسین‌ محمدجعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با ترقیب و توصیه هموطنان برای حضور در فعالیت‌های جهادی بسیج سازندگی و کمک به زلزله‌زدگان مناطق استان، اظهار داشت: در قالب اردوهای جهادی و با مساعدت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان مدرسه اخلاص استان فارس به کرمانشاه آمدیم و توصیه می‌کنم که افراد در هر سن و سالی تا جایی که می‌توانند به نیازمندان و اهالی این مناطق کمک و خدمات‌رسانی کنند.

این دانش آموز جهادگر بسیجی بیان کرد: بیش از ۱۲۰ نفر دانش آموز در قالب اردوی جهادی از شهر شیراز و از توابع استان فارس به شهرستان سرپل‌ذهاب آمدیم و علاقمندیم که به مردم زلزله‌زده استان کمک کنیم.

وی با تشریح اوضاع اسف‌بار مردم این دیار و عدم رسیدگی مناسب برخی متولیان و مسؤولان مربوطه به هموطنان زلزله‌زده استان، تصریح کرد: هنگام باران و در فصل جدید داخل کانکس‌ها پر از آب و گل آلود شده و اوضاع زندگی در این منطقه بسیار دشوار است، لذا به دوستان هم‌کلاسی و هموطنانم پیشنهاد می‌کنم با هر کمک و اقدامی که در توان آنان است به این مناطق بیایند و کمک‌رسانی کنند.

این جهادگر بسیج سازندگی با اشاره به اینکه حضور در این مناطق تجربه خوب و سازنده‌ای است و فرصتی برای خدمات‌رسانی معنوی به مردم استان کرمانشاه فراهم می‌کند، افزود: از مدرسه اخلاص شهر شیراز به کرمانشاه آمدیم تا در فصل جدید با رنگ آمیزی جداول، تعمیر، بازسازی، برق کاری، آب رسانی و سایر خدمات در قالب گروه‌های فرهنگی و عمرانی به اهالی زلزله‌زده این دیار پُر صلابت کمک کنیم.

مجتبی روشن‌چراغ امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به فعالیت‌های ارزشمند بسیج سازندگی در کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده استان و لزوم خدمات شایسته به اهالی این دیار مقدس غرب کشور، اظهار داشت:  برای کمک به هموطنان آمده‌ایم تا باری از دوش آنان برداریم و با دلداری به شهروندان کمک کنیم سال جدید را با تجربه خوبی آغاز کنند.

این جهادگر بسیجی از استان شیراز که در فعالیت‌های عمرانی به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اقدام به آماده سازی و انجام خدمات جهادی می‌کنند، افزود: اهالی شهرستان سرپل‌ذهاب نیاز به رسیدگی بیشتر دارند و وظیفه خود دیدیم که با کمک‌رسانی اندکی از اندوه مردم را برطرف کنیم.

روشن‌چراغ تاکید کرد: در قالب فعالیت‌های جهادی بسیج سازندگی و خدماتی همچون رنگ کردن بلوارها، آواربرداری و... به ساکنان مناطق استان کرمانشاه خدمت می‌کنیم، چرا که مردم این دیار نیاز به کمک دارند و باید هر یک از هموطنان با کارهای کوچک و بزرگی که از دستشان بر می‌آید به کمک و یاری این مردم بپردازند.

 وی عنوان کرد: تاکنون در سال‌های قبل ۲ بار با گروه‌های بسیج و اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان استان فارس به کرمانشاه آمدم تا به اهالی شهیدپرور و مظلوم این دیار انقلابی و سینه ستبر غرب کشور کمک و خدمات‌رسانی کنم.

این دانش آموز و جهادگر بسیج سازندگی ادامه داد: حدود ۱۵ سال سن دارم به دوستان پیشنهاد می‌کنم که با همه توان پای کار باشند و در بسیج سازندگی و شرکت در اقدامات عمرانی آن ثبت نام کنند تا بتوانند خدماتی در اردوهای جهادی انجام داده و به مردم کشور خود کمک کنند.

وی به مسؤولان مربوطه که با عناوین مختلف به مناطق زلزله‌زده سفر می کنند و با رویت وضعیت آنان برخی وعده‌ها را بیان می‌کنند، متذکر شد: مسؤولان فقط برای سلفی و شعار به این مناطق نیایند و به مردم در بازسازی ایمن و کمک‌رسانی سازنده تلاش کنند، چراکه استان کرمانشاه یادگار و سرزمین دوران دفاع مقدس است که مزین به عطر شهدای معزز اسلام است و باید قدر هموطنان صبور و ایثارگر آن دانسته شود.

محمد حسن‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به خدمات موثر بسیج سازندگی در کمک به زلزله‌زدگان استان، گفت: حدود ۲۲ سال سن دارم برای  ۲ متوالی در قالب اردوی جهادی به مناطق محروم و زلزله‌زده کرمانشاه برای کمک به آنان سفر کرده و خدمات عمرانی انجام دادم.

این دانش آموز جهادگر بسیج سازندگی استان فارس، تصریح کرد: برای کمک به منطقه محروم روستای مینجو از توابع استان فارس و در قالب اردوهای بسیج سازندگی حضور یافتم و اکنون برای آماده سازی فضای شهرستان سرپل‌ذهاب در سال جدید و خدمات‌رسانی فرهنگی و عمرانی به این منطقه آمدیم.

وی عنوان کرد: امسال گروه جهادی ما در همه سنین هستند و برخی نیز کم سن و سال‌اند، همچنین به عنوان سرگروه برای رنگ آمیزی بلوار و جداول خیابان و مناطق شهرستان سرپل‌ذهاب فعالیت می‌کنیم، لذا اقدامات عمرانی سنگین‌تر را دیگر گروه‌های جهادی به عهده دارند.

سرپرست گروه رنگ آمیزی و فضاسازی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌‌آموزان استان فارس در سرپل‌ذهاب، یادآور شد: خدماتی همچون رنگ آمیزی بلوارها، نظافت خیابان‌ها، آواربرداری منازل تخریب شده (توسط گروه تخریب و بازسازی) برق کشی مناطق و... از دیگر خدمات عمرانی اردوهای جهادی و بسیج سازندگی در روستاها و نقاط مختلف و محروم در استان زلزله‌زده کرمانشاه و به ویژه سرپل‌ذهاب است.

این جهادگر بسیج سازندگی از استان فارس، افزود: هر روز پنج گروه جهادی در جاهای مختلف استان کرمانشاه خدمات‌رسانی می‌کنند، که اندکی از آلام مردم مظلوم این دیار تسکین داده شود.

این دانش آموز و جهادگر بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: از دوران دبیرستان با تشکل‌های بسیج آشنا بودم و در دوران دبیرستان این فعالیت‌ها را  ادامه دادیم، همچنین پیشنهادم به دوستان و هموطنان این است که با قرارگاه و بسیج سازندگی در قالب کاروان‌های اردوی جهادی به صورت منسجم به این مناطق بیایند و در کمک به مردم تلاش کنند، چرا که در این مناطق جای کار بیشتری دارد و اهالی آن به دریافت کمک سازنده و خدمات موثر نیاز دارند.

گفتنی است، استان کرمانشاه با تقدیم بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ شهید در دروان دفاع مقدس زیر سایه حق تعالی در مقابل همه هجمه‌های فرهنگی تاکنون با صلابت و آزادی ایستادگی کرده است و نوجوانان بسیاری از این دیار دلاور و سینه ستبر و پهناور غرب کشور در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی از جان خود گذشتند و امنیت و اقتدار امروز کشور را برای ما به ارمغان آوردند، در حالی که در پای تخته‌های درس زندگی به ما آموختند، که سنگر بسیج را حفظ کنیم و کارها برای رضایت‌مندی خداوند، اخلاق اسلامی و الگوی راسخ دینی برای جوامع باشد و با جهاد انقلابی، مردم کشور ما در مسیر توسعه قرار بگیرند، همچنین باتوجه به رهنمود و منویات مقام معظم رهبری به پیشرفت و رونق اقتصادی و علمی دست پیدا کنند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها