ثمره همکاری اهالی با بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی؛
شناسه خبر :۲۹۹۴

کاشت ۱۰۰۰ هکتار درخت مثمر در ۳ روستا

از سال های گذشته سازمان بسيج سازندگي كشور در نقاط مختلف کشور در زمینه درختکاری فعالیت می کند. در این میان این سازمان با همکاری اهالی و اداره منابع طبیعی سنندج كمرهمت را بسته اند تا در برخي از روستاهاي این شهر با كاشت انواع درختان؛ در حوزه‌ي جنگل كاري ورود كرده و از طرفي با انجام اين كار براي اهالي اين روستاها اشتغال‌زايي داشته باشند.
نسخه مناسب چاپ

 

جنگلي سبز خواهيم داشت

 

درخت و جنگل نه تنها در بين ايرانيان باستان از اهميت زيادي برخوردار بود بلكه دين مبين اسلام هم به اهميت درخت و درختكاري نگاه ويژه‌اي دارد.حتي مقام معظم رهبري هم در سخنراني خود در بهمن ماه سال ۹۵ با اشاره به اهمیت فضای سبز و پوشش گیاهی فرمودند:بسیاری از عوارض ناشی از ریزگردها و آلودگی هوا و ناسالم بودن هوای شهرها به‌دلیل کمبود پوشش گیاهی است و با توجه به موقعیت اقلیمی و گستردگی مناطق کویری در کشور، حفظ پوشش گیاهی اهمیت مضاعفی دارد.

از سال های گذشته سازمان بسيج سازندگي كشور در نقاط مختلف کشور در زمینه درختکاری فعالیت می کند. در این میان این سازمان با همکاری اهالی و اداره منابع طبیعی سنندج كمرهمت را بسته اند تا در برخي از روستاهاي این شهر با كاشت انواع درختان؛ در حوزه‌ي جنگل كاري ورود كرده و از طرفي با انجام اين كار براي اهالي اين روستاها اشتغال‌زايي داشته باشند.

 

از مخالفت های سرسختانه تا نامه‌اي با ۹۰ اثرانگشت

 

دكتر حميد غياث الدين دانشجوي دكتري منابع طبيعي است و سالها در اداره كل منابع طبيعي وآبخيزداري استان‌هاي سمنان و كردستان مشغول به كار است. اين روزها غياث‌الدين مجري وكارشناس طرح جنگل‌كاري در روستاهاي تودار ملا، و تودار روته بخش کلاترزان شهرستان سنندج در استان كردستان است.

 

وقتي از او درباره‌ي طرح جنگل‌كاري در اين روستاها واقداماتي كه تا به امروز انجام داده‌اند مي پرسيم  مي‌گويد: سال ۹۴ كارمان را در بخش كلاترزان سنندج آغاز كرديم اما در همان ابتداي كار با مشكلات زيادي روبه رو بوديم. در آن زمان قدم به هرمنطقه‌اي مي‌گذاشتيم  و قصد داشتيم كار كاشت درخت‌ها را انجام بدهيم با مخالفت شديد اهالي روبه رو مي‌شديم. با اينكه اين زمين‌ها متعلق به دولت است اما بيشتر آنها صاحب عرفي داشت ونسل به نسل به اهالي روستاها رسيده بود.تفكر آنها نسبت به ماجراي كاشت نهال و جنگل‌كاري اين بود كه دولت قصد دارد با اين كار زمين‌ها را از دست روستاييان دربياورد.به همين خاطر براي شروع كار مجبور شديم تا روستاي تودارملا عقب‌نشيني كنيم.

 

وي ادامه مي‌دهد:در اين روستا وقتي بيل مكانيكي اولين چاله را براي كاشت نهال حفر كرد نماينده‌اي از مردم روستا نزدمان آمد ودرباره‌ي اينكه چرا قصد داريم در اين منطقه نهال بکاریم، پرس وجو كرد.ما نيز به صورت مفصل طرح را براي نماينده روستا توضيح داديم و به او گفتيم هدف از اجراي طرح جنگل كاري توسعه فضاي سبز،حفاظت آب و خاك،جلوگيري از تخريب و تصرف زمين‌ها وتغيير كاربري زمين و همچنين ايجاد اشتغال براي اهالي روستاست. خوشبختانه اهالي تودارملا با توجه به اينكه اكثر آنها دامدار بودند و به خاطر مشكلات زيادي كه برايشان به وجود آمده بود بيكار شده بودند از اين طرح كه مي‌توانست برايشان اشتغال زايي خوبي به همراه داشته باشد استقبال كردند و حتي نامه‌اي با ۹۰ اثرانگشت به مادادند ورضايت خود را براي اجراي اين طرح اعلام كردند.

حفر ۴۰۰ هزار چاله کاشت بادام
 

به اين‌ترتيب كار درختكاري در  روستاي تودارملاآغاز شد و در قالب این طرح، گونه‌های جنگلی اقتصادی و چند منظوره از جمله بادام، سماق، فندوق، گلابی جنگلی، پسته وحشی، سنجد، زالزالک كاشته شد.

 

غياث‌الدين مي‌گويد:يكي از اصلي‌ترين هدف‌هاي ما در طرح جنگل‌كاري بحث اشتغال‌زايي براي مردم محروم روستاهاست.به طورمثال در روستاي تودارملا سنندج تا به امروز چهارصد هزار چاله‌ برای کاشت بادام شيرين كه نياز كمي به آب دارد حفرشده است . اين درختان پس از سه سال نگهداري و آبياري به بار مي‌نشيند و باعث كسب درآمد براي اهالي روستا مي‌شود.

 

وقتي كار رونق گرفت

 

چاله‌ها يكي پس از ديگري در روستاي تودار ملا حفر شد و نهال‌هاي كاشته شد.وقتي ماجرا به گوش اهالي روستاي تودار روته هم رسيد و آن‌ها نيز كه از مزاياي اجراي طرح جنگل‌كاري باخبر شدند بودند به سازمان بسيج كشاورزي و منابع طبيعي و آبخيزداري مراجعه ودرخواست كردند اين طرح را در روستاي آنها نيز اجرا كنند.

 

شروع با ما نگه داری با مردم

 

مجري طرح جنگل‌كاري در روستاهاي سنندج مي‌گويد:قصد داريم هر پنچ هكتار از زمين‌هايي كه نهال درآنها كاشته شده است را به يك نفر از اهالي واگذار كنيم .به اين ترتيب با يك حساب سرانگشتي براي بيش از ۲۰۰ نفر اشتغال زايي خواهيم داشت.

 

وي در ادامه افزود: بسیج سازندگی با همکاری منابع طبیعی با اعتبارات خود كار را آغاز نمودند ودر ادامه نگهداري و ثمردهي نيز به عهده‌ي اهالي روستا واگدار شد. به طور مثال درختان بادام با مراقب ونگهداري و البته نظارتي كه ما خواهيم داشت همانطور كه قبلا هم به آن اشاره كردم پس از سه سال به باردهي مي‌رسد و به اين ترتيب از آنجايي كه مزایا و سود این طرح به خود اهالی روستا برمي‌گردد براي هر خانوار درآمدي ۲۱ میلیونی خواهد داشت.

وقتي كار بيشتر شد

 

 غياث‌الدين مي‌گويد:وقتي كار جنگل‌كاري در اين دو روستا با قدرت وسرعت بيشتري ادامه پيدا كرد و خبر اين كار بزرگ منتشر شد از دفترنماينده‌ي ولي فقيه پيشنهاد شد تا با توجه به خاصيت گياهان دارويي به سراغ توليد اين محصولات هم برويم .به همين خاطر وقتي با اين پيشنهاد خيلي خوب مواجه شديم به سراغ كشت درختان دارويي مثل درخت سنجد  هم رفتيم .حتي در ادامه‌ي كار به سراغ كاشت درخت پسته نيز رفتيم و بعد از چند سال همه‌ي اين درختان به بهره برادري مي‌رسند و درآمد نسبتا خوبي را براي اهالي اين دو روستا به همراه خواهد داشت.به غير از اين و در کنار این طرح، ۵ هکتار گیاه دارویی آویشن نیز کشت شده که امید است سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای تجارت این گیاهان توسط‌ استانداری و فرمانداری جذب شوند.

 

آغاز ۶ هزار هكتاري جنگل كاري

 

اين كارشناس منابع طبيعي با اشاره به اينكه طرح شش هزار هكتاري جنگل كاري با همكاري دولت درحال اغاز به كار است از همكاري سازمان بسيج سازندگي با اداره‌ي منابع طبيعي و آبخيزداري استان كردستان مي‌گويد:بالاخره براي انجام كار جنگل‌كاري در اين دو روستا احتياج به يكي سري ادوات مكانيكي داشتيم .خوشبختانه بعد از فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي جلسه‌اي در سازمان بسيج سازندگي كردستان داشتيم كه كه درنهايت بازديدي كه دوستان بسيج سازندگي از منطقه و روند كار داشتند از اين طرح استقبال كردند و مقرر شد چنددستگاه بيل مكانيكي و كمك‌هاي ديگري به ما بكنند.

 

فرصت گردشگري  

 

اما ماجراي جنگل‌كاري در اين دو روستا فقط به درآمدزايي و اشتغال‌زايي اهالي تمام نمي‌شود و غياث‌الدين معتقد است با توجه به موقعيت جغرافيايي استان كردستان و همچنين جنگل هاي طبيعي غرب كشور  با رشد درختاني كه در اين طرح كاشته شده است اين منطقه به دليل سرسبزي و آب وهواي بسيار خوبي كه دارد تبديل به منطقه‌اي توريستي و گردشگري خواهد شد و اهالي منطقه مي‌توانند در اين عرصه نيز با كمك سازمان‌هاي مختلف، همچون بسيج سازندگي  اشتغال‌زايي وكسب درآمد داشته باشند. 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها