شناسه خبر :۱۰۹۱۲

دهکده اقتصادی مقاومتی کرمانشاه به نشان حمایت از تولید داخل تبدیل شد

دهکده اقتصاد مقاومتی کرمانشاه فرصتی برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا استعدادها و توان خود را برای ایجاد درآمدزایی شکوفا کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ اواخر سال ۱۳۹۴ بود که سازمان بسیج سازندگی در کرمانشاه تصمیم گرفت در پادگانی که مدتها بی استفاده مانده بود شرایط را برای کار کردن جوانان جویای کار فراهم کند و آن را تبدیل به دهکده "اقتصاد مقاومتی" کند.

 پادگان آموزشی "بَرناج" که در کیلومتر ۱۰ جاده بیستون به سنقر واقع شده بود، با خلاقیت بسیج سازندگی و با تغییر کاربری ایجاد شده در آن قرار شد برای راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک در اختیار جوانان جویای کار قرار گیرد.

حالا که چهار سالی از تغییر کاربری این پادگان و تبدیل شدن آن به دهکده اقتصاد مقاومتی می‌گذرد، می توان برق شادی و امید به زندگی را در چشمان ساکنان این دهکده مشاهده کرد و اقتصاد مقاومتی به خیلی از جوانان ما جرات داده تا با هزینه‎های پایین تجربه تولید خود را به دیگران منتقل کنند و ابن همان سنبل کار و تولید ایرانی است.

خانم ناصری از کار آفرینی با تجربه‎ای است که سالهاست در زمینه تولید ترشی و سبزیجات آماده کار می کند او می‌گوید

سه سال پیش ۳۰ میلیون تسهیلات دریافت کردند و این واحد تولیدی مشتریان ثابتی دارد و  از کار خود راضی هستند.

در گوشه‌ای دیگر از دهکده آقای جاسمی واحد تولید بلدرچین تخم گزار را بنا کرده است او گفت: روزانه ۱۸ هزار تخم بلدرچین دارد و۴۰۰ میلیون تومان هزینه کرده است.

 

جاسمی در ادامه بیان کرد: کار را با ۱۰هزار قطعه تخم بلدرچین آغاز کرده و در حال حاضر ۲۲هزار قطعه بلدرچین پرورش داده است.

آنها که اهل تولیدند می‎دانند تولید جز دو بال علم و فناوری تمی تواند دوام داشته باشد ، سجاد از جوانها ی  تحصیل کرده شهر است که در زمینه تولید پرندگان تزیینی فعالیت می‎کند.

واحدهای پرورش زنبور عسل، بوقلمون، پرواربندی بُز سانن، تولید لیوان و لوازم یکبار مصرف، تهیه سبزیجات آماده و ترشی، کارگاه تولید رنگ و غیره از دیگر واحدهای فعال در دهکده اقتصاد مقاومتی کرمانشاه است.

در آن سوی دیگر مزرعه زعفران دسترنج آقا کریم و همسرش استف همت که باشد می‎شود آن هم وقتی که کار روی ریل اقتصاد باشد و از همه مهم تر نگاهمان به تولید داخل.

۶۰  میلیارد تومان وام‎های اقتصادی مقاومتی پرداخت شده است

سرهنگ حسین قبادی بصیر ، رئیس سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه این مجموعه به عنوان اقتصاد مقاومتی در حوزه اشتغال سه کار عمده انجام می‎دهد اظهار داشت: آموزش، انتقال تجرببات و مشاوره سه کار مهم در دهکده اقتصاد مقاومتی است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از ابتدای برنامه‎های اقتصادی مقاومتی تاکنون به بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر وام یعنی مبلغی بالغ بر ۶۰  میلیارد تومان وام‎های اقتصادی مقاومتی پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اشتغال جوانان جویای کار دو مشکل داریم که اولین مشکل به کم تجربه بودن آنها بر می‎گردد که احتمال شکستشان را در کار بالا می‎برد و دومین مورد نیز به عدم ریسک پذیری جوانان مربوط می‎شود.

وی با بیان اینکه برخی از واحد‌ها بعد از کار در این مجموعه مشاغل خود را توسعه می‌دهند و مستقل می‌شوند عنوان کرد: ما به دنبال حضور درازمدت این واحد‌ها در مجموعه نیستیم و بعد از مستقل شدن جایشان را به واحد‌های نوپا می‌دهند.

قبادی‌بصیر مکان دهکده اقتصاد مقاومتی کرمانشاه را واقع در جاده سنقر جنب روستای نازلیان بیان کرد و گفت: در این مساحت ۲۳ هزار متری ظرفیت ایجاد ۱۰۰۰ واحد وجود دارد.

وی با بیان اینکه در دهکده اقتصاد مقاومتی به کارآفرینان قدرت جسارت داده می‌شود تا آنها خشت اول را محکم بگذارند، گفت: این دهکده سالانه ۶۰ تن تخم بلدرچین، ۳۰ تن گوشت قرمز، ۹۰ تن گوشت سفید و بوقلمون، ۲/۵ تن عسل، ۶۰۰ تن ترشیجات،۴۰ تن سبزیجات تولید و توزیع می کنند.

قبادی‌بصیر با بیان اینکه دهکده اقتصاد مقاومتی در راستای تقویت و معرفی رسته‌های شغلی کوچک در حمایت از اشتغال ایجاد شده است، بیان کرد: این نهاد همواره در تحقق فرامین مقام معظم رهبری جزو پیشروترین‌ها در کشور بوده‌اند و حمایت از تولید به عنوان تاکید همواره معظم‌له را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌اند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها