روایتی از فعالیت گروه‌ جهادی «آل‌یاسین» در مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده‌کرمانشاه

شنبه, 06/02/1398 - 10:27 kermanshah

روایتی از فعالیت گروه‌ جهادی «آل‌یاسین» در مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده‌کرمانشاه

عملکرد جهادی جوانان روی اصلی فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بوده ‌و اگر فرصت کافی به جوانان داده شود، شاهد تحقق تمدن نوین اسلامی خواهیم بود.
 روایتی از فعالیت گروه‌ جهادی «آل‌یاسین» در مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده‌کرمانشاه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با فعالان عرصه جهاد و محرومیت‌زدایی فرمودند "خدا را شکر، ما در مجموعه‌ی نیروهای جهادی، مجموعه‌های کارآمد، اهل‌فکر و اهل برنامه‌ریزی داریم".

به فرموده امام خامنه‌ای میدان جهاد، میدان خیلی وسیعی است و جهاد یعنی یک حرکت جوشیده از اعتقاد و باور قلبی و ایمان و به‌کارگیری توانایی‌ها که ایشان به نیروهای جهادی فرمودند همین طور پیش بروید و بگذارید ما یک مجموعه عظیمی از نسل انقلاب اسلامی را در کشورمان شاهد باشیم که از لحاظ سطح فهمِ مسائل مدیریتی و خدمت‌رسانی و ایجاد عدالت و قیام به قسط که اینها در اسلام لازم است و جامعه اسلامی قیام به قسط لازم دارد به جایی برسد که ذهنهای معمولی بشر به آنجا نرسیده و باید از آن الگو بگیرند.

امام خامنه‌ای در این جمع جهادگران فرمودند باید این جهت‌گیری شما تبدیل به یک گفتمان عمومی بشود و در این مجموعه دوازده هزار گروهی که تشکیل شده تنها ده یا پانزده درصد جوانهای کشور هستند و اینکه چرا آن 90درصد یا 85درصد دیگر چرا باید از این حرکت جهادی مبارک، از این کار محروم بمانند؟ سعی کنید ترویج کنید و این ترویج در صورتی آسان خواهد شد که به گفتمان تبدیل بشود و با ترویج این گفتمان عدّه‌ خودتان را افزایش بدهید؛ همچنان که کیفیّت خودتان را زیاد می‌کنید، کمیت خودتان را هم می‌توانید افزایش بدهید که یکی از وسایلش کار تبلیغاتی درست و هنرمندانه است.

امام خامنه‌ای در پیامی که به گروه‌های جهادی دادند عنوان کرده‌اند که " کارتان با ارزش است؛ سپاس امثال من حقّ آن را ادا نمیکند؛ سپاس خدا نصیبتان باد،کار جهادی، به معنی کار برخاسته از ایمان و به کارگیرنده‌ی هر چه بیشتر از ظرفیّت وجودی انسان است؛ و این دو هیچ یک، نقطه‌ی پایان ندارد؛ پس کار جهادی امروز شما میتواند ده‌ها و صدها برابر، کیفیّت و ارتقا و گسترش یابد".

عملکرد جهادی جوانان روی اصلی فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بوده ‌و اگر فرصت کافی به جوانان داده شود، شاهد تحقق تمدن نوین اسلامی خواهیم بود.

«گمان نمی‌کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد» این عبارت قسمتی از مهمترین بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در مورد توجه به محرومان و مستضعفان است که با توجه به عمق و معنای آن با مفهومی ارزشمند مواجه می‌شویم و امام راحل(ره) این قشر محترم جامعه را «ولی نعمت» یاد می‌کنند و از مسئولان خواهان خدمت بیشتر برای آن‌ها می‌شوند.

نیروهای انقلابی و جهادی هرسال با شعار رفع محرومیت و کمک به محرومان جامعه اوقات فراغت خود را در استان‌های محروم کشور می‌گذرانند و کرمانشاه نیز به علت مقاومت در طول هشت سال جنگ تحمیلی زخم‌هایی از جنس محرومیت بر بدنه شهرهایش تحمیل شده که این زخم‌ها با حضور و فعالیت گروه‌های جهادی التیام می‌یابد.

گروه جهادی صراط المستقیم یا آل‌یاسین از جمله گروه‌های جهادی است که با لبیک به سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی مبنی بر کمک به مناطق محروم و همچنین توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جوانان اوقات فراغت خود را به کار جهادی در مناطق محروم سپری کنند از سال‌ها پیش تشکیل و در تمام طول سال با حضور در منطقه‌های محروم اقدام به فعالیت جهادی می‌کنند.

مسئول گروه جهادی «آل‌یاسین» شهرستان هرسین با اشاره به اینکه به طور غیر رسمی 9 سال این گروه جهادی شروع به فعالیت کرده است گفت: بیشتر فعالیت‌های این گروه متمرکز در رسیدگی به محرومان است و چهار سال قبل از زلزله سرپل‌ذهاب به صورت جدی فعالیت خود را آغاز و اکنون پیگیر اردوهای طرح هجرت و اردوهای جهادی هستیم.

فرنگیس ملکی با بیان اینکه در زلزله سرپل‌ذهاب فعالیت‌های خاصی از جمله مشاوره به خانواده‌های آسیب‌دیده، پخش اقلام غذایی داشتیم و به بیش از 700 خانوار بسته غذایی تحویل داده شد افزود: اکنون با گروه جهادی صراط مستقیم یا آل‌یاسین و گروه جهادی شهید مسعود دارابی به طور مستقیم در فعالیت هستیم.

وی با بیان اینکه بنده اکنون مسئولیت طرح هجرت گروه‌های جهادی را نیز به عهده دارم و امسال در سه دوره و بیشتر به خدمت‌رسانی در روستاها مشغول به فعالیت جهادی هستیم بیان کرد: شناسایی خانوارهای آسیب دیده در مناطق سیل‌زده و در خود شهرستان در ارتباط با گروه خیریه آبشار عاطفه‌ها و حدود 14 میلیون البسه پسرانه و 12 دستگاه کولر به مناطق سیل‌زده ارسال کردیم.

مسئول گروه جهادی آل‌یاسین شهرستان هرسین اظهار کرد: امسال نزدیک مهرماه با همکاری جمعیت هلال‌احمر و گروه خیریه آبشار عاطفه‌ها یک گروه جهادی را با عنوان مهر مهربان به مدارس مناطق محروم اعزام و نزدیک به 400 بسته تحصیلی بین دانش‌آموزان توزیع خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در زلزله سرپل‌ذهاب چند روز بعد از بحران بعد از شناسایی اصولی منطقه با جمعیت هلال‌احمر در منطقه حضور پیدا کردیم گفت: در مناطق زلزله‌زده توزیع اقلام غذایی را به عهده گرفتیم و بعد در همکاری با قرارگاه امام رضایی‌ها برای بقیه فعالیت‌ها در منطقه مستقر شدیم و با کمک خیرین و بازاریان تهران کمک‌های هدایت‌شده به آسیب‌دیدگان زلزله اهدا کردیم.

ملکی با بیان اینکه تا یک سال و دوماه بعد از زلزله ما به صورت دائم فعالیت‌های خود را در مناطق زلزله‌زده ادامه دادیم افزود: نیروهای جهادی ما شامل روانشناسان و پزشکان نیز بود و در روستایی کوئیک فعالیت‌های خدمت‌رسانی داشتیم.

وی با بیان اینکه گروه جهادی صراط مستقیم بدون شناسایی دقیق خانوارها هیچ اقدامی را در منطقه انجام نمی‌داد بیان کرد: سه دوره اعزام متخصصان مشاوره برای حمایت روانی از آسیب‌دیدگان زلزله داشتیم.

مسئول گروه جهادی آل‌یاسین شهرستان هرسین بیان کرد: اقلام پزشکی گروه جهادی اصفهان نیز در آن زمان به دست ما رسید و بین مردم منطقه توزیع کردیم و بیش از 17 مورد از آسیب‌دیدگانی که نیاز به عمل جراحی داشتند به مراکز بیمارستان‌ها با کمک خیرین معرفی کردیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از بیمارانی که در ریجاب چشمانش به شدت آسیب دیده بود توسط خیرین و فعالیت گروه‌های جهادی به موقع به مراکز درمانی معرفی شد و بینایی چشمانش حفظ شد گفت: از مهمترین فعالیتی که باید توسط گروه‌های جهادی در منطقه انجام شود شناسایی دقیق منطقه است تا کمک‌ها به صورت عادلانه بین مردم توزیع شود.

ملکی با بیان اینه اعضای فعال و متخصص گروه جهادی آل‌یاسین شهرستان هرسین 60 نفر هستند بیان کرد: در زمان زلزله در منطقه سرپل‌ذهاب با کمک مالی یکی از خیرین 47 بسته لوازم‌التحریر به ارزش مجموع 3.5 میلیون تومان بین دانش‌آموزان مناطق محروم توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مسئولین مربوط در موقع بحران کم‌کاری می کنند و این نیازمند این است که مسئولین جهادی عمل کنند عنوان کرد: از انجایی که یک گروه مستندسازی قوی با گروه‌ جهادی ما در ارتباط است مستندی که از خدمت‌رسانی گروه جهادی در منطقه زلزله‌ده سرپل‌ذهاب تهیه شد و زمانی که در فضای مجازی اطلاع‌رسانی شد برخی از مسئولینی که در دوران بحران کم‌کاری کرده بودند می‌خواستند فعالیت‌هایی که در این مستند به ترسیم کشیده شده بود به نام خود ثبت کنند.

وی با بیان اینکه نهادهای حمایتی در موقع بحران به گروه‌های جهادی کمک می‌کنند اما نهادهای اجرایی زمانی که گروه‌هایی جهادی به کمک نیاز دارند صحنه را ترک می‌کنند گفت: با وجود کم کاری نهادهای مسئول ما همواره به خدمت‌رسانی خود در منطقه ادامه خواهیم داد و پزشک جهادی ما با وجود یک زندگی مرفه اما هر زمانی که نیاز باشد در دورافتاده‌ترین مناطق محروم ورود پیدا می‌کند و خالصانه و به فرمان امام خامنه‌ای به محرومان رسیدگی می‌کند و ای کاش برخی از مسئولین به این اندازه به کمک به خلق خدا افتخار می‌کردند.

وی با اشاره به مفهوم آتش به اختیار که از فرمایشات مقام معظم رهبری است عنوان کرد: ما منتظر دستگاه‌های متولی برای محرومیت‌زدایی در مناطق محروم نیستیم و خود با کمک مردم تاکنون گام‌های مثبتی در این زمینه برداشتیم.

330 گروه جهادی شناسنامه‌دار در استان کرمانشاه

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: 330 گروه جهادی ثبت شده و شناسنامه‌دار در استان کرمانشاه وجود دارد که اکثر آن‌ها فعال هستند.

سرهنگ حسین قبادی‌بصیر با اشاره به اینکه در این سازمان رویکرد گروه‌های جهادی در یکی دو سال گذشته تغییر کرده است گفت: در شرایط کنونی گروه‌های جهادی ساماندهی و بهینه‌سازی مجدد شده و شوراهای جهادی در سطح شهرستان‌ها شکل گرفته و در سطح استان هم مقدمات کار آن انجام شده و به‌زودی مجمع جهادی استان را برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در شورای بسیج سازندگی مصوب شده که هر پایگاه محلات یک گروه جهادی برای فعالیت در حوزه استحفاظی خود را تشکیل دهد بیان کرد: برای گروه‌های جهادی استان جغرافیای خاصی طراحی شده و فعالیت خود را در این حوزه تعریف می‌کنند.

قبادی‌بصیر با اشاره به اینکه گروه‌ها باید از حداقل امکانات و تجهیزات برخوردار باشند تا بتوانند بدون فوت وقت خدمات‌رسانی در مناطق محروم را شروع کنند عنوان کرد: در شرایط کنونی بیشتر وقت گروه‌های جهادی در پی یافتن تجهیزات جهت کار و رفتن از این اداره به آن اداره تلف می‌شود.

وی با بیان اینکه لزوم تخصصی‌شدن فعالیت گروه‌های جهادی ضرورت دارد افزود: این روند به خصوص در حوزه عمران باید پیگیری شود تا دستگاه‌های دولتی نگویند هزینه گروه‌های جهادی از بهره‌وری آنها بیشتر است.

قبادی‌بصیر اظهار کرد: در زمینه توجه گروه‌های جهادی به مسائل فرهنگی ضعف بسیاری داریم و باید بر روی فعالیت‌های فرهنگی تمرکز ویژه‌ای انجام شود.

وی با اشاره به لزوم سوق دادن اعتبارات قرارگاه محرومیت‌زدایی به سمت گروه‌های جهادی گفت: در شرایط کنونی گروه‌های جهادی استان کرمانشاه حداقل سهم را در این زمینه دارند که باید افزایش یابد.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: گروه‌های جهادی باید بتوانند به شکل هنرمندانه فعالیت‌های خود را رسانه‌ای کنند زیرا کار یک گروه جهادی در برخی اوقات با کار یک سال یک دستگاه برابری می‌کند، اما متاسفانه بازتاب رسانه‌ای خوبی از فعالیت های آنها صورت نمی‌گیرد که در این راستا باید تلاش کرده و این فعالیت‌ها را در جامعه انعکاس داد.

وی افزود: دیدار سالانه گروه‌های جهادی فعال استان و تقدیر از آنها در یک جشنواره وزین می‌تواند در روحیه‌دهی این گروه‌ها و افزایش فعالیت‌های آنها بسیار مؤثر باشد.