خشت‌‌ مهربانی گروه‌های جهادی ‌در مناطق سیل‌زده‌‌ سیستان و بلوچستان؛ جهادگرانی که آرامش را هدیه می‌دهند

سه شنبه, 11/08/1398 - 09:13 kermanshah

خشت‌‌ مهربانی گروه‌های جهادی ‌در مناطق سیل‌زده‌‌ سیستان و بلوچستان؛ جهادگرانی که آرامش را هدیه می‌دهند

گروه جهادی خشت‌های مهربانی کرمانشاه در راستای لبیک به فرمان مقام معظم رهبری برای کمک به مردم محروم و سیل‌زده سیستان و بلوچستان در این استان حضور دارد تا آرامشی بر آلام این مردمان باشند.
 خشت‌‌ مهربانی گروه‌های جهادی ‌در مناطق سیل‌زده‌‌ سیستان و بلوچستان؛ جهادگرانی که آرامش را هدیه می‌دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، به فرموده مقام معظم رهبری فعالیت‌های جهادی هم تمرین، هم خدمت، هم خودسازی و هم آشنایی با فضای جامعه است که در حوادث سال‌های اخیر گروه‌های جهادی پیشگام خدمت‌رسانی بوده‌اند.

گروه جهادی خشت‌های مهربانی از جمله گروه‌های جهادی است که با لبیک به سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی مبنی بر کمک به مناطق محروم و همچنین توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جوانان اوقات فراغت خود را به کار جهادی در مناطق محروم سپری کنند از سال‌ها پیش تشکیل و در تمام طول سال با حضور در منطقه‌های محروم اقدام به فعالیت جهادی می‌کنند.

سیل در استان سیستان و بلوچستان سبب شد تا اقشار مختلف مردم در قالب گروه‌های جهادی به این مناطق رفته تا در حد توان گرد محرومیت را از چهره غبار گرفته شرق کشور پاک کنند که این اقدامات موجی از دلگرمی و رضایت را میان اهالی مناطق سیل‌زده به‌همراه داشته و زنان و مردان و کودکان از حضور این نیروها و اقداماتشان رضایت دارند.

بیش از یک هفته از حضور گروه جهادی خشت‌های مهربانی استان کرمانشاه در استان سیستان و بلوچستان می‌گذرد. این گروه جهادی تاکنون توانسته‌اند پنج شهرستان اصلی بحران‌زده در این منطقه را شناسایی کرده و به ترتیب در آن‌ها حضور پیدا کنند و وضعیت آن‌ها را مورد بررسی و مطالعه قرار دهند.

از زاهدان و خاش تا اسلامشهر، نیک‌شهر و چابهار و بیش از 1000 کیلومتر از این جغرافیا را نقطه به نقطه پیمودند و مورد واکاوی قرار دادند.

مسئول این گروه جهادی می‌گوید: با ارتباط‌گیری و ساعت‌ها گفت‌وگو با معتمدین و همکارانی که در این استان حضور داشتند به‌طور کامل از شرایط حاکم بر منطقه مطلع شدیم و با تجربیات حضوری که در مناطق مختلف سیل‌زده به دست آورده بودیم به چارچوب تصویری مطلوبی از مشکلات و راه‌حل‌های حمایت از این مردم دست پیدا کردیم.

این گروه جهادی در تلاش هستند با جمع‌آوری متمرکز کمک‌های مردمی در این نقطه بتوانند بخش اعظمی از این محدوده گسترده را زیر چتر حمایت گرفته و در حد توان و کمک‌های مردم و خیرین امدادرسانی کنند. در این محدوده چیزی در حدود 600 روستا وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آن‌ها دچار آسیب‌ها و خسارات متعددی گشته‌اند. بماند که این مردمِ خونگرم در حالت عادی خود دچار فقر و استضعاف شدیدی بوده‌اند و اکنون با شرایط پیش آمده وضعیت آن‌ها در برخی مناطق به شرایطی حاد و بحرانی رسیده است؛ به‌طوری که با تخریب زیرساخت مناطق آن‌ها یعنی آب و برق و نبود گاز، هم سرما مردم را تهدید می‌کند هم آلودگی‌های ناشی از کمبود آب شرب سالم ممکن است منجر به شیوع بیماری‌های مختلفی از جمله وبا بین ساکنین این روستاها بشود.

ادامه فعالیت گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» در مناطق سیل‌زده سیستان بلوچستان

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه گفت: این گروه جهادی با وقوع سیل در سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار در همان روزهای ابتدایی برای خدمت‌رسانی به مردم وارد این استان شد.

بهزاد شهبازی افزود: پس از استقرار و بررسی‌های به عمل آمده با توجه به حجم بالای خسارات، در روستاهای چابهار و سیستان و بلوچستان مستقر شدیم و عملیات امدادرسانی را آغاز کردیم و به مدت 10 روز است که در این روستاها به‌منظور خدمت‌رسانی بهتر مستقر هستیم و اکنون نیز همچنان برای حادثه‌دیدگان این واقعه در حال ارسال وسایل کمکی برای مناطق روستای هستیم.

وی با اشاره به اینکه پیرو فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر یاری مردم مناطق سیل‌زده به مدت 10 روز است که در منطقه سیستان و بلوچستان مستقر هستیم گفت: گروه جهادی خشت‌های مهربانی به‌عنوان نخستین مجموعه از استان کرمانشاه عازم مناطق سیل‌زده شده است.

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه با بیان اینکه بعد از طی مسافت 3000 کیلومتری از کرمانشاه به سیستان و بلوچستان به شهر زاهدان رسیدیم بیان کرد: شروع به برگزاری جلسه با فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا زاهدان و سایر گروه‌های جهادی داشتیم و یک برآوردی از منطقه به‌دست آوردیم.

وی با بیان اینکه تمامی شهرستان‌ها و روستاهای درگیر سیل را در این استان شناسایی و یک ارزیابی کردیم و متوجه شدیم نقطه اوج بحران در چابهار است بیان کرد: کار شناسایی منطقه جغرافیایی هدف یک روز و نیم هم طول کشید و بعد تصمیم گرفتیم که در داخل منطقه سیل‌زده چابهار مستقر شویم.

شهبازی با اشاره به اینکه به کمک خیرین استان اصفهان یکی از بزرگان قوم بلوچ شهرستان به ما معرفی شد و ما در منزل این فرد بلوچ هم‌اکنون ساکن هستیم و از همین منزل مسکونی اقلام خود را بین مردم سیل‌زده بسته‌بندی می‌کنیم عنوان کرد: هر روز صبح از ساعت 9 این اقلام بسته‌بندی شده روستا به روستا بین مردم توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در محدوده جغرافیایی مورد هدف ما 600 روستا مستقر است که تلاش داریم تا دو هفته آینده که در منطقه هستیم به همه ساکنین این روستاها سرکشی کنیم و بسته‌های غذایی را در اختیار آنها قرار دهیم افزود: تاکنون بیش از 3000 بسته غذایی شامل سیب‌زمینی، پیاز، مرغ با ارزش قیمت 300 هزار تومان بین مردم استان توزیع شده است که حداقل یک ماه نیاز مواد غذایی خانواده‌ها را تأمین می‌کند.

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه با اشاره به اینکه طلاب شهرستان قم، خیرین استان اصفهان، مشهد، کرمان و کرمانشاه در حال کمک‌رسانی به مردم این استان سیل‌زده هستند گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان بسیار خونگرم هستند و به معنای واقعی خودشان پای کار آمده‌اند و خودروهای خود را در اختیار گروه‌های جهادی قرار می‌دهند و به موقعیت جغرافیایی منطقه بسیار خوب آگاه هستند و این موضوع به گروه‌های جهادی کمک کرده است.

وی با اشاره به اینکه این مناطق سیل‌زده به شدت در وضعیت محرومیت جدی قرار دارد و این موضوع سیل بهانه‌ای شد برای اینکه گروه‌های جهادی تا در این منطقه خدمت‌رسانی کنند عنوان کرد: روستاهای منطقه چابهار به هیچ وجه لوله‌کشی آب و گاز ندارد و مردم مظلوم و خونگرم این استان در اوج محرومیت هستند و در تمام مدت توزیع اقلام غذایی به هیچ‌وجه این مردم برای گرفتن بسته‌های غذایی ازدحام ایجاد نکردند.

شهبازی با بیان اینکه این گروه جهادی توانسته 3000 کیلومتر از کرمانشاه به این استان محروم بیاید اما هنوز رئیس جمهور و مسئولان دولتی به این مناطق روستایی نیامده‌اند و این بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی برخی از مسئولان را گوشزد می‌کند اظهار کرد: در خیلی از روستاهای سیل‌زده این استان هنوز مسئولان دولتی برای خدمت‌رسانی ورود پیدا نکردند و به خصوص روستاهایی بیشتر کمک شده‌اند که روی خط جاده بوده‌اند و زمانی که وارد مسیرهای فرعی می‌شوید شخصی برای امدادرسانی ورود پیدا نکرده است.

وی با اشاره به اینکه در یکی از روستاهای این استان که اکثر افراد معلول بودند تاکنون هیچ مسئول دولتی به آنها سرکشی نکرده بودند این روستا هنوز آب لوله‌کشی و گاز ندارند و دولت باید برای محرومیت‌زدایی در این مناطق گام جدی بردارد گفت: گروه جهادی خشت‌های مهربانی درصدد است برای رفع محرومیت‌زدایی از این مناطق در بحث اشتغالزایی در این مناطق ورود پیدا کند و قرار است 150 رأس دام برای روستاییان تهیه کند و برای یکی از روستاها دامداری راه‌اندازی تا افراد این روستا توانمند شوند و خود رئیس جمهور باید چند روز در روستاهای سیل‌زده این استان مستقر می‌شد تا از نزدیک با مشکلات مردم آشنا می‌شد.

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه با اشاره به مفهوم آتش به اختیار که از فرمایشات مقام معظم رهبری است عنوان کرد: ما منتظر دستگاه‌های متولی برای محرومیت‌زدایی در مناطق محروم نیستیم و خود با کمک مردم تاکنون گام‌های مثبتی در این زمینه برداشتیم.

شهبازی با اشاره به اینکه از لحظه اعزام به منطقه، جدی‌ترین دغدغه‌ این گروه جهادی تخصیص دقیق و به موقع منابع و اعتباراتی بود که با خود به منطقه بردیم عنوان کرد: اینکه بحرانی‌ترین نقطه  را شناسایی کرده و منابع را با دقت هرچه تمام به افراد نیازمند و آسیب دیده برسانیم. 

وی با بیان اینکه بر این باوریم که مردم و خیرین با زحمت فراوانی این مبالغ را به ما سپرده‌اند و ما باید بتوانیم با این اعتبارات خدمات اساسی و مناسبی به این مردم مظلوم ارائه دهیم افزود: بر همین پایه ساعت‌ها زمان برای جمع‌آوری اطلاعات و هماهنگی‌های فشرده در این باره صرف گردید که خروجی آن منجر به اتفاقات رضایت‌بخشی بین مردم این مناطق شد.

مسئول گروه جهادی «خشت‌های مهربانی» کرمانشاه با بیان اینکه اهالی بومی منطقه هم تا این لحظه رضایت بالایی از عملکرد ما پیدا کرده‌اند که بی شک لطف و عنایت خدا بوده است گفت: بی تردید روزی که بخواهیم از آن‌ها جدا شویم لحظاتی سخت و غم انگیز برای ما خواهد بود زیرا مردم بلوچ خیلی با محبت هستند و خدا را شاکریم که توفیق خدمت به آن‌ها برای ما فراهم آمده است.

اعزام نیروهای جهادی بسیج سازندگی کرمانشاه به مناطق سیل‌زده شرق کشور

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: بیش از 300 گروه جهادی ثبت شده و شناسنامه‌دار در استان کرمانشاه وجود دارد که اکثر آن‌ها فعال هستند.

سرهنگ حسین قبادی‌بصیر با اشاره به اینکه در این سازمان رویکرد گروه‌های جهادی در یکی دو سال گذشته تغییر کرده است گفت: در شرایط کنونی گروه‌های جهادی ساماندهی و بهینه‌سازی مجدد شده است.

وی با بیان اینکه در شورای بسیج سازندگی مصوب شده که هر پایگاه محلات یک گروه جهادی برای فعالیت در حوزه استحفاظی خود را تشکیل دهد بیان کرد: برای گروه‌های جهادی استان جغرافیای خاصی طراحی شده و فعالیت خود را در این حوزه تعریف می‌کنند.

 مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه با بیان اینکه بعد از اینکه امام خامنه‌ای فرمان یاری به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان را صادر فرمودند گروه جهادی خشت‌های مهربانی با تعدادی از بسیجیان دیگر در منطقه سیل‌زده حضور پیدا کردند گفت: یک فراخوان هم برای واریز کمک‌های نقدی به این گروه جهادی داده شده است زیرا حمل‌ونقل وسایل تا منطقه سیل‌زده به صرفه نبود به همین خاطر پرداخت کمک‌های نقدی به حساب این گروه جهادی و خرید امکانات از شهرهای حوالی منطقه سیل‌زده است.

وی با اشاره به اینکه بر طبق آخرین آمار بیش از 400 میلیون تومان تاکنون به حساب این گروه جهادی برای خرید مایحتاج مردم سیل‌زده واریز شده است عنوان کرد: تا چند روز گذشته آماری که ما داشتیم مبنی بر خرید 110 میلیون تومان اقلام خوراکی و پتو برای مردم مناطق سیل‌زده بود که این اقلام بین مردم توزیع شده است و این گروه جهادی تا زمانی که نیاز به کمک باشد در منطقه سیل‌زده مستقر هستند.