نهضت جهادی سپاه نبی‌اکرم (ص) در محرومیت‌زدایی

یکشنبه, 07/07/1398 - 08:53 kermanshah
چراغ امیدی که سپاه در دل محرومان روشن کرد

نهضت جهادی سپاه نبی‌اکرم (ص) در محرومیت‌زدایی

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه به بیان خدمات سپاه پس از انقلاب پرداخت.
نهضت جهادی سپاه نبی‌اکرم (ص) در محرومیت‌زدایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛  دفاع مقدس یکی از برگهای زرین تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که در آن مجاهدت، توانایی و توانمندی جوانان این سرزمین به نمایش گذاشته شد. جوانان بسیجی که  با نثار جان و خونشان استقلال آزادی و آزادگی را به این میهن اسلامی تقدیم کردند.

اگر دفاع مقدس را  به عنوان یک دانشکده نمونه فرض کنیم، جوانان سپاهی و بسیجی بهترین دانش آموختگان این دانشکده بودند. آنهایی که پس از دوران دفاع مقدس نیز از پای ننشسته و تنها مختصات جغرافیایی دفاع و جنگ را تغییر داده‌اند و به جنگ محرومیت ها شتافته اند.

در دوران دفاع مقدس همه ملت ایران با تمام وجود به صحنه نبرد آمدند، اما حضور بسیج و سپاه جلوه زیباتر به این دفاعِ مقدس بخشید و با توجه  به  خدمات  سپاه و بسیج پس از دوران دفاع مقدس نیز این جلوه گری ادامه دارد و جلوه زیبای آن را می توان در خدمات ارائه شده به جامعه به ویژه در حوزه هایی چون محرومیت زدایی دید.

در واقع این سپاه و بسیج بوده است که طی سالهای پس از انقلاب هر جا  باری بر زمین مانده آن را به دوش کشیده و به سر منزل مقصود رسانده است.

ورود سپاه به حوزه های فرهنگی و خدمات رسانی پس از دوران دفاع مقدس

سرهنگ حسین قبادی بصیر، مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی مرصاد در این خصوص گفت: سپاه پس از دوران دفاع مقدس در حوزه‌های مختلف ورود پیدا کرد که یکی از این حوزه ها حوزه فرهنگی بوده و کارهای زیادی در این حوزه انجام داده است.

 وی با اشاره به فعالیت های بسیج سازندگی  به عنوان جزئی از  فعالیت‌های سپاه پس از دوران دفاع مقدس افزود: آن بخش از فعالیت‌های سپاه که به ما برمی‌گردد در حوزه خدمات رسانی است و سپاه پس از دوران دفاع مقدس و جنگ به صورت ویژه در این حوزه ورود پیدا کرد.

حرکت ملی واکسیناسیون فلج اطفال در سالهای ۷۳ و ۷۴  توسط سپاه و بسیج

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، اولین  اقدامات سپاه در حوزه خدمت رسانی را مربوط به سالهای ۷۳ و ۷۴ دانست و گفت: مهم‌ترین خدمتی که در این زمان صورت گرفت مربوط به حرکت ملی واکسیناسیون فلج اطفال بود.

وی افزود: این کار یک اقدام جهادی گسترده بود که در دو مرحله و دو روز انجام شد. یعنی هر مرحله در یک روز صورت گرفت و طی آن نیروهای بسیجی با آموزش و کمک وزارت بهداشت و درمان توانستند کودکان کشور را بر علیه بیماری فلج اطفال واکسینه کنند.

اوج فعالیت‌های بسیج سازندگی از سال ۷۹ با صدور فرمان حضرت آقا برای تشکیل این نهاد

این مسئول یادآور شد: اوج فعالیت و خدمات رسانی های سپاه و بسیج از سال ۷۹ آغاز شد و حضرت آقا به این منظور فرمانی را برای تشکیل بسیج سازندگی صادر  کردند.

وی افزود: البته مدتی قبل‌تر از صدور این فرمان توسط حضرت آقا جمعی از جوانان مومن و بسیجی به صورت خودجوش اقدام به تشکیل گروه های جهادی کرده بودند و همان اقداماتی که جهاد سازندگی در خدمت به محرومین و مناطق محروم انجام می‌داد، ارائه می کردند.

سرهنگ قبادی بصیر تصریح کرد: پس از برچیده شدن جهاد سازندگی و ادغام آن در وزارت کشاورزی، این گروه های جهادی خودشان را بیشتر نشان دادند و فعالیت کردند.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد، پس از این موضوع حضرت آقا فرمان تشکیل بسیج سازندگی را صادر کردند و بسیج سازندگی نیز آن زمان با هدف و ماموریت ساماندهی، ایجاد و حمایت از گروه های جهادی تشکیل شد.

فعالیت بسیج سازندگی در ۲۴ حوزه خدمات رسانی

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه با اشاره گسترش روز افزون خدمات بسیج سازندگی  تصریح کرد: از سال ۷۹ هر چه رو به جلو رفتیم، خدمات و ماموریت های بسیج سازندگی گسترده تر شد و هم اکنون در ۲۴ حوزه فعالیت و خدمات رسانی می کند.

سرهنگ قبادی بصیر یکی از مهمترین فعالیت‌های بسیج را مربوط به حوزه اشتغال دانست و گفت: بسیج سازندگی در طی سالهایی که در این حوزه ورود پیدا کرده است، ماموریت هایش را در سه محور به نتیجه می رساند.

وی افزود: آموزش و توانمندسازی اولین محور ما در حوزه اشتغال بوده و به این منظور ما با دستگاه های متولی مانند فنی و حرفه ای، جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و... همکاری های نزدیکی داریم و از آموزش هایی که آنها برگزار می کنند در حوزه توانمندسازی و اشتغال استفاده می‌کنیم.

این مسئول تصریح کرد: هماهنگی ما با این دستگاه ها هماهنگی بسیار خوب و تنگاتنگی است از امکانات، امتیازات، مربیان و مکان آن ها استفاده می کنیم.

آموزش بیش از ۱۶ هزار نفر متقاضی اشتغال

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه ادامه داد: در طی ۵ تا ۶ ساله ای که به این موضوع ورود کرده ایم تاکنون بیش از ۱۶ هزار نفر آموزش در حوزه اشتغال ارائه شده است.

وی تصریح کرد: آموزش های ارائه شده در قالب اقدامات فوق به نحوی است که فردی که از این طریق آموزش می‌بیند، توانمندی علمی لازم برای فعالیت در شغل مورد نظر را پیدا می کند.

سرهنگ قبادی بصیر مزیت دوره های آموزشی و توانمندسازی بسیج سازندگی نسبت به سایر دوره‌های آموزشی را آشنایی افراد آموزش دیده با مشکلات حوزه کسب و کار دانست.

راه اندازی دهکده اقتصاد مقاومتی در راستای خدمات اشتغالزایی بسیج سازندگی

وی تصریح کرد: کسانی که دوره‌های آموزشی را در قالب سایر نهادها می گذرانند، حتی اگر در کنار مباحث تئوری آموزش عملی را نیز دیده باشند چندان با مشکلات حوزه کسب و کار آشنا نخواهند شد، اما ما به این منظور دهکده اقتصاد مقاومتی را نیز با استفاده از یکی از مکان های بلااستفاده سپاه فعال و راه اندازی کرده ایم.

این مسئول افزود: پس از فعال سازی دهکده اقتصاد مقاومتی آن را در اختیار افراد جویای کار و کسانی که توانمندی اجرای شغل را داشتند، قرار دادیم و هم اکنون ۳۰ واحد فعال در رسته های مختلف در این دهکده فعالیت می کنند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه تصریح کرد: افرادی که آموزش های مذکور را فرا گرفته اند، می توانند در قالب این دهکده از تجربیات عملی کسانی که در رسته مورد نظرشان فعالیت می کنند، استفاده کرده و در قالب انتقال این تجربیات با مشکلات و موانع کار آشنا شوند.

 سرهنگ قبادی بصیر جرات انجام کار و ریسک پذیری را از دیگر مزایایی دانست که افراد جویای کار آموزش دیده بسیج سازندگی از طریق دهکده اقتصاد مقاومتی به آن دست می یابند.

وی تصریح کرد: در دهکده اقتصاد مقاومتی امتیازاتی چون مکان رایگان، امکانات رایگان و امنیت برای این افراد فراهم شده و برای فعالیت شغلی نیاز به هزینه آنچنانی ندارند.

این مسئول گفت: ما افرادی زیادی را داشته ایم که در دهکده ما کار را شروع کرده اند و پس از اینکه روی غلتک افتاده و جرات و ریسک پذیری کار را پیدا کرده اند، از دهکده ما رفته و مکانی را تامین کرده و اشتغال خود را گسترش داده اند.

حمایت از افراد جویای کار آموزش دیده با پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه افزود: از دیگر اقدامات ما در حوزه اشتغال، حمایت از افراد آموزش دیده با پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی است.

قبادی بصیر تصریح کرد: تسهیلات اقتصاد مقاومتی ما وام های خُرد بوده و خاصیت آن این است که آن سخت گیری هایی که بوروکراسی اداری دستگاه هایی که تسهیلات اشتغالزایی را پرداخت می کنند را ندارد و بسیار سهل تر اتفاق می افتد.

این مسئول ادامه داد: بیش از ۸۵ درصد تسهیلات پرداختی اشتغالزایی ما برای هدف و اشتغال معرفی شده و هدف، صرف شده است.

پرداخت ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به ۴۲۵۲ نفر

وی گفت: در طی حدود ۵ ساله ای که ما به بحث اشتغال ورود کرده ایم به حدود ۴۲۵۲ نفر تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده و رقم تسهیلات فوق نیز در مجموع  بالغ بر ۵۲ میلیارد تومان بوده است.

قبادی بصیر دیگر فعالیت بسیج سازندگی را مربوط به مبحث فعالیت و گروه های جهادی دانست و گفت: موجودیت بسیج سازندگی مدیون این موضوع بوده و هم اکنون گروه های جهادی در همه شهرستان های ما فعال هستند.

فعالیت ۳۳۰ گروه جهادی شناسنامه دار در استان کرمانشاه

وی ادامه داد: در طی یکی دو سال اخیر بحث توانمندسازی، ساماندهی و برنامه محور بودن گروه های جهادی بیشتر مدنظر قرار گرفته است و قریب به ۳۳۰ گروه جهادی شناسنامه دار داریم و حوزه جغرافیایی برای فعالیت آنها نیز مشخص است.

وی اردوهای جهادی طرح هجرت دانش آموزی را از دیگر فعالیت های سپاه و بسیج طی سالهای اخیر دانست و گفت: این اردوها با اهدافی چون غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در ایام تابستان، حرفه آموزی آنها و کمک به بازسازی و تعمیر مدارس اجرا می شود.

قبادی بصیر افزود: در طی مدت ۵ تا ۶ سال اجرای این طرح هجرت ۳ قریب به ۲۲۸۶ مدرسه تحت پوشش تعمیرات، رنگ آمیزی و بازسازی قرار گرفته است.

مشارکت بیش از ۱۵۰ هزار نفر روز دانش آموز در اردوهای هجرت ۳

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه ادامه داد: در مدت مذکور بیش از ۱۵۰ هزار نفر روز از دانش آموزان استان در اردوهای هجرت فعالیت داشته اند.

وی مهارت آموزی را از  مهمترین مزایای اردوهای هجرت برشمرد و گفت: این دانش آموزان زیر نظر یک استادکار، کار می کنند و می توانند از آن استادکار، رمز و رموز کار مانند نقاشی، تعمیرات مدارس و... را فرا بگیرند و در آینده نیز اگر خواستند به آن به عنوان یک شغل ورود پیدا کنند.

قبادی بصیر تصریح کرد: در طرح هجرت وظیفه دولت و آموزش و پرورش تامین مصالح ساختمانی و هزینه دستمزد استاد کار است  و بسیج و سپاه نیز پرداخت هزینه ی مربوط به نیروهای بسیجی را تعهد می کند و قریب ۱۵۰ هزار نفر روز را در قالب اردوهای هجرت بکارگیری کرده است.

اجرای ۱۲ هزار پروژه مختلف عمرانی توسط رده های مختلف سپاه در مناطق محروم

این مسئول محرومیت زدایی را دیگر حوزه فعالیت بسیج و سپاه پس از دوران دفاع مقدس دانست و گفت: به واسطه اینکه این کار کار بسیار سنگینی است، بسیار پررنگ نیز بوده و طی همین مدت حدود ۱۰ ساله ای که بحث محرومیت زدایی شکل گرفته  بالغ بر ۱۲ هزار پروژه مختلف عمرانی توسط رده های مختلف سپاه در سطح استان اجرا شده است.

وی افزود: پروژه های بزرگ، کوچک و تعمیری در حوزه های مختلف مانند منازل نیازمند، مسجد، مدرسه، غسالخانه، مزار شهدا و...در قالب همین موضوع در مناطق محروم اجرا شده است.

صرف ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای محرومیت زدایی در استان کرمانشاه ساخت یک هزار واحد زلزله‌زده

سرهنگ قبادی بصیر ادامه داد: از آغاز اجرای این طرح ها تا کنون، سپاه در سطح استان کرمانشاه بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان در بحث محرومیت زدایی هزینه کرده است.

وی با اشاره به خدمات سپاه در دو اتفاق زلزله و سیل اخیر گفت: سپاه پاسداران کشور بیش از یک هزار واحد مسکونی را در سطح مناطق زلزله زده ساخت که ۱۵۲ واحد آن سهم سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه بود.

کمک های سپاه و بسیج در سیل امسال

این مسئول افزود: ما اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۰۰  میلیون تومان برای ساخت ۱۵۲ واحد مذکور کردیم. همچنین با هزینه ای بیش از یک میلیارد تومان  ۴ واحد آموزشی نیز در این مناطق احداث کردیم که ۲ واحد آن یکی دو ماه قبل افتتاح شد و روز گذشته نیز ۲ واحد دیگر را افتتاح شد و برای بهره برداری تحویل آموزش و پرورش دادیم.

وی یادآور شد: در بحث سیل نیز که فروردین ماه امسال بود سپاه کمک های فراوانی در حوزه های امداد و نجات، توزیع اقلام ضروری بین سیل زده های استان و خارج از آن ارائه کرد.

سرهنگ قبادی بصیر افزود: سپاه همچنین در بحث تعمیر و بازسازی منازل سیل زده نیز مشارکت کرد و ۵۰۰ واحد را پذیرفتیم که ۴۰۰ واحد از اینها واحدهای تعمیری و ۱۰۰ واحد نیز بازسازی بود.

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه افزود: ما تعهد کرده ایم به همه این واحدها از طرف سپاه علاوه بر کمک هایی که دولت انجام می دهد یک کمک بلاعوض داشته باشیم.

این مسئول ادامه داد: هم اکنون قریب به ۳۰۰ واحد از ۴۰۰ واحد تعمیری تکمیل شده و ۱۰۰ واحد نیز در دست تعمیرات است.

سرهنگ قبادی بصیر قبادی بصیر گفت: از ۱۰۰ واحد بازسازی نیز ۷۰ واحد مربوط به مددجویان بهزیستی و ۳۰ واحد نیز مربوط به مددجویان کمیته امداد است که ما قرار است به اینها کمک بلاعوض داشته باشیم و خانه های آنها را بازسازی کنیم.

وی افزود: کارهای این ها نیز شروع شده و پروانه و مجوز ساخت برای حدود ۴۰ واحد انجام شده و به پایان رسیده و با کمک گروه های جهادی بازسازی این واحدها انجام می شود.

کمک به دولت در ساخت و احداث پروژه های زیربنایی مناطق محروم

این مسئول کمک به دولت در ساخت و احداث پروژه های زیربنایی مناطق محروم را از دیگر محورهای فعالیت بسیج و سپاه پس از دوران دفاع مقدس برشمرد و گفت: ایجاد راههای روستایی، ایجاد پل های روستایی، اجرای طرح های آبخیزداری، ساخت مدارس و ساخت خانه های بهداشت از جمله این پروژه‌ها است.

وی افزود: این پروژه‌ها در مناطقی واقع شده که معمولا پیمانکاران رغبتی به فعالیت در آنجا ندارند و اغلب این پروژه‌ها هم کوچک هستند و هم معمولاً در مناطق صعب العبور واقع شده اند و هزینه ساخت آنها بالا است و ما آنها را در قالب پروژه های محرومیت زدایی قرار داده و هم خودمان در تامین اعتبار آنها مشارکت می کنیم و هم به دولت در احداث آنها کمک می کنیم.

ایجاد ۴۵۰ باب مسجد در راستای ترویج فرهنگ نماز

وی گفت: از دیگر موضوعاتی که ما در حوزه محرومیت‌زدایی پیگیر آن هستیم، ترویج فرهنگ نماز به عنوان یکی از محورها و نماد حکومت اسلامی است و به این منظور قریب به ۴۵۰ باب مسجد را  طی مدت مذکور در سطح استان تعمیر و باز سازی کرده ایم.

این مسئول افزود: نظر ما این است که هر مسجدی باید یک خانه عالم داشته و با حضور عالم مسجد می‌تواند فعال تر و پویاتر باشد.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های اصلی ما در سال های آینده و به ویژه سال ۹۹ ایجاد خانه‌های عالم خواهد بود و امیدواریم به سمتی برویم که مساجدی که خانه عالم ندارند با کمک دستگاه‌های متولی و اعتباراتی که سپاه برای این کار می‌گذارد و همچنین مشارکت خود مردم صاحب یک خانه عالم شوند و عالم در کنار مسجد باشد و خدمات بهتری ارائه دهد.

برگزاری اردوهای جهادی سلامت

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: بسیج سازندگی قریب به ۲۰ سال سابقه دارد و حدود ۱۰ سالی است که ظرفیت‌های جدیدی را در حوزه خدمت‌رسانی ایجاد کرده است.

سرهنگ قبادی بصیر، برگزاری اردوهای جهادی سلامت را از دیگر فعالیت‌های بسیج سازندگی و سپاه طی سالهای اخیر دانست و گفت: این اردوها یکی از محورهای بسیار پرجاذبه، پرطرفدار و محرومیت زدا است و این اردوها در حوزه خدمات درمانی به مناطق محروم برگزار می شود.

اعزام بیش از ۲۰۰۰ تیم پزشکی به مناطق محروم استان کرمانشاه

وی افزود: ما در این حوزه تاکنون بیش از ۲۰۰۰ تیم پزشکی سلامت به مناطق محروم استان کرمانشاه از جمله حاشیه شهرها و روستاهای محروم استان اعزام کرده‌ایم و ۲۸ بیمارستان صحرایی نیز در این مناطق برپا شده است.

سرهنگ قبادی‌بصیر تصریح کرد: این بیمارستان‌های صحرایی همه خدمات درمانی ارائه می کردند و حتی جراحی های عمومی را نیز انجام می دادند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه از ویزیت رایگان بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم مناطق محروم در قالب اردوهای سلامت خبر داد و گفت: بیش از ۱۱۶۰ جراحی در بیمارستان های صحرایی برپا شده در این مناطق انجام شده و قریب به ۲۰۰۰ نفر هم بستری شده اند.

وی تاکید کرد: این خدمات توسط گروه های جهادی سلامت محور و پزشکان متعهد بسیجی داخل و خارج استان ارائه شده است.

سرهنگ قبادی بصیر یادآور شد: همین مرداد ماه امسال بود که یک گروه جهادی بسیار بزرگ در حوزه سلامت به استان کرمانشاه آمدند و در منطقه سرفیروز آباد مستقر شدند.

وی افزود: این گروه جهادی بیش از ۱۸۰ نفر کادر درمانی از تمام تخصص ها داشتند و امکانات مورد نیاز از رادیولوژی و سونوگرافی تا آزمایشگاه و...را نیز با خود به استان آورده بودند و به مدت یک هفته  در منطقه سرفیروز آباد خدمات هدفمندی را به بیش از ۵۰۰۰ نفر ارائه کردند.

با توجه به موارد فوق می توان به این نتیجه رسید که بسیج و سپاه همانگونه که در دوران دفاع مقدس پیشگام دفاع از کشور بودند، هم اکنون نیز پیشگام مبارزه با محرومیت ها هستند و در این صحنه نبرد همهمواره در صف اول و خط مقدم قرار گرفته  و علاوه بر خدمات محرومیت زدایانه زیادی که در کشور ارائه می کند، کمک حال دولت در به نتیجه رسیدن پروژه های مختلف و به ویژه پروژه های زیربنایی بوده است.