خدمات پزشکان بسیجی در هفته دفاع مقدس /اعزام 15 تیم به مناطق محروم

یکشنبه, 06/24/1398 - 10:51 kermanshah
رئیس سازمان جامعه پزشکی کرمانشاه تشریح کرد:

خدمات پزشکان بسیجی در هفته دفاع مقدس /اعزام 15 تیم به مناطق محروم

رئیس سازمان جامعه پزشکی استان کرمانشاه خدمات پزشکان بسیجی در هفته دفاع مقدس را تشریح کرد و از اعزام 15 تیم پزشکی به مناطق محروم خبر داد.
خدمات پزشکان بسیجی در هفته دفاع مقدس /اعزام 15 تیم به مناطق محروم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ دکتر رضا منصوری مشارکت بسیج جامعه پزشکی را در حوزه سلامت کشور بی نظیر دانست و اظهار داشت: عمده فعالیت این نهاد در حوزه خدمات درمانی و خدمت در مناطق کمتر برخوردار در سطح استان است.

رئیس سازمان جامعه پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون خدمات رسانی گسترده ای در سطح استان انجام شده است، افزود: در نقاط دوردست و صعب العبور مردم ویزیت می شوند و افرادی که نیاز به اقدامات تخصصی، خدمات پاراکلینیکی و جراحی دارند شناسایی شده و برحسب نیاز به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در سطح شهر اعزام می شوند تا به صورت رایگان تحت درمان قرار گیرند.

منصوری افزود: همچنین تهیه دارو برای بیماران خاص و صعب العلاج را در دستور کار داریم و تا جایی که برایمان مقدور است این داروها را تهیه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله، سیل و همچنین ایام اربعین نیروهای بسیجی جامعه پزشکی در پیشانی کار و خدمت رسانی قرار دارند.

استقرار پست امدادی بسیج پزشکان در مرز خسروی

وی یکی از اقدامات بسیج جامعه پزشکی جهت ایام اربعین را دایر کردن بیمارستان صحرایی در قصرشیرین عنوان کرد و افزود: همچنین در طول ایام اربعین یک پست امداد 10 تخته در مرز خسروی جهت خدمت به زوار اربعین دایر خواهیم کرد.

منصوری خاطرنشان کرد: در بین مسیر حرکت زوار اربعین از قصرشیرین تا خسروی نیز پستهای سیار و ثابت امداد را خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات فرهنگی بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه نیز اشاره ای داشت و گفت: در تمام مراسمات ملی - مذهبی نیروهای ما اقدامات شایسته ای را انجام می دهند.

فعالیت 30 کانون پزشکان بسیجی

رئیس سازمان جامعه پزشکی استان کرمانشاه از فعالیت 30 کانون بسیج جامعه پزشکی در سطح استان خبر داد و بیان داشت: هر شهرستان یک کانون و تمام مراکز دانشگاهی سطح شهر کرمانشاه نیز هر کدام یک کانون دارند و نیروها در مراسمات مذهبی فعالیت های مختلفی از جمله برگزاری زیارت عاشورا، دعای کمیل، عزاداری و ... دارند.

منصوری تصریح کرد: همچنین بنده در شورای فرهنگی دانشگاه فعالیت دارم و در تصمیمات کلان فرهنگی دخیل هستم.

وی با اشاره به اجرای «طرح شهید رهنمون» در استان افزود: در این طرح 15 اکیپ پزشکی به صورت ثابت به 15 منطقه محروم و کم برخوردار به شکل اعزام 8  تیم در حاشیه شهر کرمانشاه و 7 تیم در شهرستانها به صورت رایگان خدمات پزشکی لازم را به مردم ارائه می دهند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه فعالیت این تیم ها را بیشتر در حوزه درمان، مشاوره، پیشگیری و آموزش دانست و گفت: اکیپ پزشکی این تیم ها متشکل از پزشک، پرستار، کارشناس بهداشت محیط و مشاور است که به صورت ثابت چهارشنبه های اول هر ماه در مناطق مشخص شده مستقر می شوند و خدمات ارائه می دهند.
وی افزود: علاوه بر خدمات درمانی، خدمات مشاوره ای، آموزش های بهداشتی و سبک زندگی ایرانی اسلامی ارائه می شود.

منصوری گفت: همچنین خارج از این طرح برای نقاطی همچون مسکن مهر سجادیه تیم های ما هفته ای یک روز مستقر می شوند و به غیر از خدمات درمانی و مشاوره ای مسائل دیگری از جمله مسائلی که مربوط به شهرداری، بهزیستی و... است توسط تیم های ما پیگیری می شود.

برنامه‌های سازمان بسیج پزشکان برای هفته دفاع مقدس

وی در ادامه با بیان اینکه در 8 سال دفاع مقدس جامعه پزشکی همگام با دیگر رزمندگان در سنگرها و خط مقدم حضور داشتند و پس از جنگ تحمیلی نیز خدمات ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشته است، گفت: به این منظور برنامه ریزی منسجمی برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در هفته مقدس امسال صورت گرفته است.

منصوری خاطر نشان کرد: در آستانه هفته دفاع مقدس از 27 شهریور بیمارستان صحرایی در منطقه دینور روستای سنگ سفید برپا خواهد شد.

رئیس سازمان جامعه پزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: در این بیمارستان صحرایی 17 متخصص در 17 رشته تخصصی و فوق تخصصی خدمات پزشکی به صورت رایگان ارائه می دهند.

این مسئول اظهار داشت: برپایی نمایشگاه جامعه پزشکی و دفاع مقدس از دیگر برنامه های ما برای هفته دفاع مقدس است.

منصوری دیداربا خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران جامعه پزشکی را از دیگر اقدامات جهت بزرگداشت هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: همچنین به این منظور 15 تیم پزشکی طرح شهید رهنمون در چهارشنبه سوم مهر ماه امسال در مناطق کم برخوردار ارائه خدمات پزشکی رایگان را خواهند داشت.

ارائه خدمت به جامعه عشایری
رئیس سازمان جامعه پزشکی استان کرمانشاه یکی از مهمترین اهداف بسیج جامعه پزشکی را محرومیت زدایی و ارائه خدمات به مناطق کم برخوردار و محروم جامعه دانست و گفت: ارائه خدمات پزشکی به جامعه عشایری استان یکی از اقدامات شایسته است که به این منظور در تمام مسیرهایی که تیم های پزشکی به روستاها و شهرستانهای اطراف سفر می کنند در بین راه به کلیه عشایر هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت خدمات درمانی ارائه می کنند.

منصوری بیان داشت: همچنین تیم هایی داریم که در مسیرهای مختلف گشت زنی می کنند و اگر گروههای عشایر را مشاهده کنند مورد حمایت درمانی قرار می دهند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 50 درصد نیروهای شاغل در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عضو بسیج جامعه پزشکی هستند.

بزرگترین مشکلات حوزه سلامت کرمانشاه چیست؟

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به گوشه هایی از مشکلات حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: بزرگترین مشکل حوزه سلامت طرح پزشک خانواده است که اگر در کشور جا نیفتد و اجرا نشود مشکلات عدیده ای را خواهیم داشت و اگر تمام بودجه کشور را به حوزه بهداشت و درمان پرداخت کنند، مشکل سلامت حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: تنها راه نجات حوزه بهداشت و درمان الزامی کردن طرح پزشک خانواده در جامعه است.

منصوری مشکل دیگر را کمبود دارو عنوان کرد و گفت: اگر چه دارو هست اما با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و محدود شدن بودجه ها باید صرفه جویی کنیم.

رئیس سازمان بسبج جامعه پزشکی استان کرمانشاه بیان داشت: یکی دیگر از نیازهای اصلی ما داشتن بیمارستان صحرایی است به صورت مدرنی که الان در دنیا وجود دارد.

وی اذعان داشت: همچنین به کلینیک سیار دندان پزشکی نیز بسیار نیاز است، اگر چه دانشگاه علوم پزشکی 3 مورد دارد اما خود آنها نیز به این تعداد نیاز دارند و ما گاهی اوقات به صورت امانی از آنها می گیریم و در مناطق محروم استفاده می کنیم.

منصوری گفت: در این راستا اگر ما یک کلینیک سیار به صورت یک یا دو اتوبوس داشتیم، می توانستیم 6 تا 7 کلینیک دندانپزشکی در آن دایر کنیم و بسیاری از خدمات را به نحو شایسته انجام دهیم.